Poškozený mladík za opici tak sice neměl platit, ale bylo potřeba financovat její dopravu ze Slovenska do České republiky a další výdaje. Mladý muž neváhal a peníze ve 4 platbách postupně odeslal. Prodejce s ním následně přestal komunikovat a do dnešního dne nedošlo k předání opice ani k vrácení peněz ve výši bezmála 35 tisíc korun.

Náchodští policisté tento případ šetří jako podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což hrozí pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení trest odnětí svobody až na dva roky.

Policie ČR apeluje na občany, buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce.

Ilustrační foto.
Zloděj z Náchoda se činil. Za vícero trestných činů mu hrozí 4 roky vězení

Několik rad při nákupu přes internet:

Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.

Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.

Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!

Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.

Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.