Bodový systém začíná silně kulhat. Motoristy od riskantní jízdy a přestupků neodrazuje. Řidiči tototiž často dlouho ani netuší, že trestné body dostali. „Hříšníci se o trestu mohou dozvědět až po několika týdnech. Není to naše povinnost. Řidiči by se o stav svého bodového konta měli zajímat sami,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Lidé, kteří si nejsou jistí svou bezúhonností na silnicích, se mohou obrátit na odbor dopravy, který sídlí v Gayerových kasárnách. O uveřejnění přestupků a bodů na internetu radnice neuvažuje. „Vystavili bychom se tím riziku trestního stíhání. Šlo by o porušení ochrany osobních údajů. Do spisů může nahlížet pouze státní správa,“ dodal Svoboda.
Někteří řidiči tak pod dojmem beztrestnosti mohou na silnici ohrožovat životy lidí řadu dalších týdnů. „Největším problémem je alkohol. Počet nehod, které zavinili opilí řidiči, roste i přes snížení počtu nehod o pětinu. Za rok měli na svědomí sto havárií,“ uvedla mluvčí policie Anna Pešavová.
Těžce zraněných lidí policisté napočítali 96, tedy pouze o čtyři méně než v předchozím roce. Hmotná škoda klesla z 200 na 155 milionů korun. Nejčastější příčinou zůstává nesprávný způsob jízdy.