Právě především muži staršího věku, kteří se pohybují sami v ulicích města, obstarávají si nákupy a je na nich vidět, že v důsledku stáří mají různá pohybová omezení, by měli v těchto dnech zbystřit svou pozornost.

Pomáhá a krade

V Jaroměři se totiž objevil muž ve stáří přibližně 55 let, střední postavy, oválného obličeje, s knírem pod nosem, tmavšími vlasy, které nosí zčesané dozadu. „Tento muž se představuje jménem Čihák. Mužům sděluje, že je zná z minulosti nebo, že znal jejich manželky a ochotně se snaží pomoci s neseným nákupem, případně chce pomáhat při chůzi. Dále nabízí svezení svým vozidlem červené barvy. Vždy muže přemlouvá, aby si nasedli do auta, odveze je do místa bydliště nebo na další smluvené místo. Pomůže jim s nákupem z auta, přičemž jim z nákupních tašek odcizí v nestřeženém okamžiku peněženku s penězi. Také jde společně s důvěřivým mužem do bytu. Ten pak prohledá a peníze, které zde nalezne, ukradne,“ řekla nám mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. V jiném ohledu není nebezpečný a na své oběti neútočí. V jednom případě odvezl poškozeného i k holiči.

Výzva policie

„V případě výskytu takové osoby se snažte, aby vám tento člověk nebral nákupní tašky, nenechávejte se vozit v jeho autě a pokud to půjde, informujte ihned policii na telelefonní číslo 158,“ nabádá mluvčí Prachařová. Policie uvítá informace zejména v případě, že se někdo s tímto mužem už setkal a patří mezi poškozené nebo svědky jeho nekalých aktivit.