Daniel Macura a Pavel Hlavatý podle obžaloby pěstovali od začátku roku 2013 až do května loňského roku v rodinném domku na Pardubicku konopí seté indické. Rostliny měli ve speciálních živných roztocích ve skleníku i na zahradě. „Měli v úmyslu  získat vyšlechtěné odrůdy rostlin konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek za účelem jejich následného sklizení a sušení do stavu způsobilého ke spotřebě jako drogu marihuanu," uvedl státní zástupce.

Kolik konopí vypěstovali, není jasné, ale policie u nich našla 49 rostlin, z nichž  by bylo možné získat více než 4,5 kilogramu marihuany.

Muži drogu prodávali nebo rozdávali. Daniel Macura však kromě  marihuany prodával od roku 2008 také kokain a Pavel Hlavatý navíc ještě i pervitin.

Oba jsou obžalováni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Macurovi hrozí až dvanáctileté odnětí svobody, Hlavatý by si mohl ve vězení pobýt až deset let.

Krajský soud se vedle drogového deliktu bude zabývat také  třemi případy podvodu a znásilněním.

U soudu se budou mimo jiné zodpovídat  Michael Mádle, Vít Bubeník a Petra Bubeníková z pardubické firmy Financování Group.  Trio je obviněno, že úvěrovými podvody způsobilo škodu 13,5 milionu korun. Za to jeho členům hrozí až desetileté vězení.

Lidem podle obžaloby slíbili půjčku a podepsali s nimi kontrakty na takzvaný zpětný leasing. Jejich klienti však později zjistili, že firmě vlastně prodali své domy.

„Všichni klienti podepisovali smlouvy dobrovolně," hájil se při předešlých jednáních  Michael Mádle, který je podle obžaloby v tomto případu hlavním viníkem.