Dvaačtyřicetiletý muž jako jednatel jedné společnosti z Náchodska zabývající se výkupem a prodejem druhotných surovin a o pět let starší zaměstnanec řidič nákladního vozidla společně způsobili jiné výkupně škodu přesahující částku 1,2 milionu korun.

„Řidič vymyslel, že jeden náklad druhotných surovin může prodat hned dvěma firmám najednou. S plným vozidlem ocelových špon najel na váhu ve výkupně šrotu, část odsypal a nepozorovaně opustil areál. Zbylý materiál navezl do další výkupny, která byla opodál, kde zbytek vysypal a vrátil se zpět do první firmy, kde se jako prázdný zvážil. Z obou firem pak přišly váženky s uhrazenou platbou,“ sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Někdy dokonce náklad vyúčtoval nadvakrát jedné firmě, protože obsluze váhy řekl, že bude mít ještě jeden závoz, a až ho doveze, zváží vozidlo jako prázdné. On však opět z plného nákladu pouze část odsypal a do firmy se vrátil s určitým časovým odstupem, kdy se se zbytkem jako s druhým závozem nechal zvážit. Jelikož řidič vozil do výkupny suroviny často, zaměstnanci ho znali a tolik ho nekontrolovali. „Jednatel firmy pak řidiči vyplácel podíl, čímž si přišel na téměř 770 tisíc korun. Oba se k trestné činnosti přiznali a řidič uvedl, že si chtěl finančně přilepšit a jednatel zase přilepšit své společnosti.

Na chybějící materiál v poškozené firmě přišla až jejich hloubková kontrola, která zjistila, že během necelých dvou let se ztratilo okolo 200 tun materiálu,“ doplnila mluvčí.