Zištný motiv

Případ se stal v únoru roku 2013 v Hořicích. Žena u soudu vypověděla, že před zavírací dobou přišel do kadeřnictví mladík, který jí zasadil do hlavy šest ran polenem. Z provozovny pak zmizely její doklady a 10 tisíc korun.

Nečesaný vinu od začátku odmítal „Je mi líto, co se poškozené stalo. Kdo to udělal, by měl být potrestán," řekl Nečesaný. V době, kdy se čin stal, žil u v Hořicích u prarodičů a připravoval se na maturitu. U soudu přiznal, že do kadeřnictví vešel krátce před zavírací dobou, ale žena ho prý odmítla ostříhat, a tak šel pryč. Kadeřnice u soudu řekla, že by pachatele už nepoznala. Nevybavila si podrobnosti útoku a její popis násilníkova oblečení se neshodoval s tím, co měl toho dne obžalovaný údajně na sobě. Mladík se policii pár dní po činu sám přihlásil s tím, že v kadeřnictví byl. Krátce na to byl zadržen a obviněn z pokusu o vraždu.

Jeho obhájci zpochybnili většinu důkazů. Hradecký krajský soud ho však v lednu roku 2014 poslal na 16 let do vězení. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka vedl Nečesaného k činu zištný motiv.U soudu totiž vyšlo najevo, že bral marihuanu a pervitin a kradl rodičům doma drahé věci, elektroniku a peníze.

Snížení trestu

Mladík se odvolal a vrchní soud vrátil případ do Hradce Králové, krajský soud však dospěl ke stejnému verdiktu. Odvolací soud pak v červenci snížil Nečesanému trest o tři roky. Otec obžalovaného Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, několikrát zpochybnil práci královéhradecké policie i žalobců. „Lukáš se jim hodil, aby mohli případ uzavřít," prohlásil. Obhajoba nejdříve naznačovala, že by pachatelem mohl být syn napadené ženy, při dalším projednávání pak zaznělo jméno Vítězslav Mádle, který by podle anonymního podání mohl mít na trestném činu podíl. Mladíkova rodina také přibrala dalšího obhájce, který jí zprostředkoval posudky renomovaných soudních znalců. „Tyto posudky zásadně obracejí kormidlo našeho soudu," prohlásil Luděk Nečesaný. Soud však mladíka opět odsoudil a jeho rodina na to v soudní síni reagovala velmi rozezleně.

Zásah ministryně

Když vrchní soud vynesl pravomocný rozsudek s třináctiletým vězením, podal odsouzený dovolání k Nejvyššímu soudu. V prosinci však mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig řekl, že soud už se případem zabývat nebude, protože Nečesaný vzal dovolání zpět. To však neznamenalo, že by se s rozsudkem smířil. Rodina jen zvolila jinou cestu, protože už pár měsíců nato se tehdejší tehdejší odstupující ministryně spravedlnosti Helena Válková obrátila na Nejvyšší soud, „Ministryně spravedlnosti v souvislosti s tímto případem podala stížnost pro porušení zákona," řekla tehdy Deníku mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová. Podle ministryně soudy nevyhodnotily správně všechny důkazy a verdikt vynesly spíše na základě domněnek.

Nejvyšší soud pak loni v květnu původní verdikt zrušil a propustil Nečesaného z vězení, kde strávil více než dva roky. Mladík se vzápětí oženil. Hradecký soud se případem začal znovu zabývat loni v září.

Napadená: Byl to Nečesaný

Napadená kadeřnice, která si kvůli poruše paměti předtím osobou útočníka nebyla jistá, tentokrát u soudu Nečesaného označila za útočníka. Soudní znalec pak prohlásil, že si žena kvůli zranění hlavy nemůže útok vybavovat zcela přesně. Jenže jiný znalec připustil, že se jí paměť mohla vrátit.

Otec obžalovaného Luděk Nečesaný nyní sám čelí trestnímu stíhání kvůli údajnému přijetí úplatku a hrozí mu pět až 12 let vězení. Spolu je stíhána i jeho žena Šárka, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí tři roky až osm let vězení. Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Nečesaný je přesvědčen o tom, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna.

Novinky ze čtvrtečního soudního jednání přineseme během odpoledne..