„Policisté v průběhu vyšetřování prokázali, že úředník minimálně v dvaceti osmi případech poplatky za nájem hrobového místa na novoměstském hřbitově od lidí vybral, ale neodevzdal," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Městu tak úředník způsobil škodu ve výši 14 770 korun.

Úředník, který se měl této zpronevěry dopustit, už na městském úřadě nepracuje. Z úřadu odcházel sám ještě před tím, než se na věc přišlo. To, že jím vybírané peníze chybí, zjistil jeho nástupce při přebírání agendy. „Přišlo se na to vnitřní kontrolou," uvedl novoměstský starosta Petr Hable. Pochybení se úředník dopustil jen při vybírání poplatků za loňský rok, v letech předchozích se to dít nemělo.

„V případě potvrzení viny muži hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest," dodala Eva Prachařová. Do městské pokladny navíc musí zpronevěřené peníze vrátit.

„Byla to spíš hloupost," míní starosta.

To třeba v Dobrušce na Rychnovsku nedávno odhalili mnohem větší rybu. Úředník na odboru dopravy tam zneužil pravomoc veřejného činitele, když si pokuty za přestupky nechal posílat na číslo svého účtu místo na účet města. Podezření vyšlo najevo, když si jeden z potrestaných řidičů chtěl rozhodnutí ověřit. Muž takto zpronevěřil desítky tisíc korun a hrozí mu několik let vězení.