Podle odborníků za to mohl hlavně zaseknutý kus látky. Takzvaný slider způsobuje pozvolné otevírání padáku a správně by měl skončit nad hlavou parašutisty. To se ale zřejmě nestalo v případě Jindřicha Krause. Jeho padák se v sobotu zcela neotevřel a on se zřítil doprostřed města.

K tragédii však přispělo více věcí. Čtyřiašedesátiletý parašutista totiž spadal do kategorie "žák", ale přitom skákal typem padáku, na který daná kategorie nestačí a neměl s ním předchozí zkušenosti. "U těchto veteránů se již kategorie neplní. Teoreticky pak můžou seskočit jakýmkoliv padákem, musí na to ale mít školení," řekl Miloš Koubek, vedoucí para odboru Aeroklubu Chrudim.

Muži navíc chyběl záchranný přístroj, který zajišťuje automatické otevření záložního padáku. Podle aeroklubu jej parašutista nechtěl. "Záchranný přístroj tam opravdu nebyl nalezen. Víc k tomu ale neřeknu. Teď je to v rukou policie," uvedl Přemek Nosek z letecké inspekce Aeroklubu České republiky.

Kdyby záchranný přístroj parašutista měl, pravděpodobně by žil. Odborníci tvrdí, že v jeho kategorii je přístroj povinný. Na jeho odstranění se může udělit výjimka jen těm, kteří mají za sebou 200 seskoků volným pádem a hodinu celkového času ve vzduchu. "Záchranné přístroje se aktivují podle výšky a rychlosti. U začátečníků se aktivuje v 270 metrech při pádové rychlosti 16 metrů za sekundu," řekl jiný parašutista z klubu. Krausovi tak nezbývalo nic jiného, než otevřít záložní padák ručně. Předtím měl však odhodit hlavní padák. To údajně neudělal, a tak se záložní padák zamotal do hlavního.

(čtk)