Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice nemusí platit tři miliony za smrt holčičky

Hradec Králové - Královéhradecká Fakultní nemocnice nemusí zaplatit tři miliony korun jako odškodné za smrt dítěte. V pátek o tom rozhodl Krajský soud, který žalobu pozůstalých rodičů a sourozenců zamítl. Právník rodiny však řekl, že se rodina proti verdiktu odvolá.

19.7.2015
SDÍLEJ:

Fakultní nemocnice Hradec Králové.Foto: Deník/ David Taneček

Nezvyklá váha

Případ se stal v únoru 2008. Ze svitavské nemocnice byla do Hradce Králové převezena 21měsíční holčička. Lékaři se jí snažili pomoci podáváním roztoků se sodíkem, kterými se léčí acidóza. Dítě však i přes lékařskou péči  zemřelo.

Podle rodiny  byly dávky tekutin a sodíku nadměrné. Žalující argumentovali tím, že dítě během necelých 18 hodin v nemocnici přibralo tři kilogramy:  při přijetí  vážilo 8,5 kilogramu, v pitevní zprávě je však uvedeno 11,5 kilogramu.

Soudce Jan Fifka však včera řekl, že se nepodařilo prokázat  nedovolené protiprávní jednání, které vedlo ke smrti dítěte.  „Úmrtí rodinného příslušníka je vždy tragédií, zvláště když jde o dítě.  Věc je třeba řešit právně, ale ne vždy za smrt někdo právně může," upozornil soudce.

Ohledně nezvyklého přírůstku váhy se přiklonil k názoru znalců, že takový přírůstek není možný a že sanitář zřejmě při pitvě tělo špatně zvážil.

Na znalce podali trestní oznámení
Právní zástupce rodiny zemřelé holčičky Mario Švehelka včera novinářům řekl, že rodina podala na soudní znalce trestní oznámení. Vadí jim způsob, jakým byly posudky vypracovány.
„Znalci řekli, že se nemohou vyjádřit k množství podané vody, protože chybí údaje. Také řekli, že nelze brát za směrodatnou váhu dítěte při pitvě. Takže oni nevědí, kolik vody bylo podáno, ani kolik dítě vážilo, ale jsou si jisti, že bylo postupováno 'lege artis'. To odporuje logice," uvedl právník.
Hodnoty natria podle něj rodina přiložila k žalobě, ale  znalci tvrdili, že je neměli. „Jak je možné, že je neměli, a přesto vypracovali posudek?" ptal se advokát.
Podle něj se však soud  těmito zásadními logickými rozpory nezabýval. 

Kontrola posudku

Během soudních jednání měla žalující strana řadu výhrad vůči znalcům. Žalobci totiž nebyli spokojeni se znaleckým posudkem, který podle nich nezodpověděl důležité otázky ohledně léčby pacientky. Navíc namítali, že autor posudku  je podjatý.

„Přece je nemyslitelné, že by znalec nebyl shledán podjatým za situace, kdy je v jeho znaleckém posudku posuzován jeho bezprostřední nadřízený," prohlásil právník rodiny Mario Švehelka. To znalec odmítl.

Jeho posudek pak překontrolovali odborníci z olomoucké lékařské fakulty, ale ani oni na postupu lékařů neshledali vážné chyby. Dítě podle lékařů zemřelo na poruchu energetického metabolismu, který způsobila dodatečně zjištěná mitochondriální porucha. Znalci však nemocnici vytkli, že dostatečně nevedla zdravotní dokumentaci.

„Žalobci vystupovali proti znalcům, některé dokonce označili za podjaté. Z mého pohledu se však jejich závěry jeví jako nezaujaté,"  řekl soudce Jan Fifka.

Autor: Ivana Vitovská

19.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení