VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice zaplatí za udušení rohlíkem

Hradec Králové - Oblastní nemocnice Trutnov má zaplatit odškodné 650 tisíc korun pozůstalým po 93letém muži, který zemřel v nemocnici v září 2008. Udusil se tam rohlíkem.

5.9.2015
SDÍLEJ:

Nemocnice TrutnovFoto: DENÍK/Tomáš Cerman

Verdikt ve čtvrtek vynesl Krajský soud v Hradci Králové. Manželka mrtvého a jeho pět dětí po nemocnici požadovali celkem 1,44 milionu korun.

Nemocnice spolu s pojišťovnou Kooperativa musejí navíc zaplatit náklady řízení.

Rozsudek není pravomocný. Právní zástupce nemocnice Jan Mach po vynesení rozsudku řekl, že o případném odvolání k pražskému vrchnímu soudu se musí nejprve poradit s klientem.

V závěrečné řeči Mach pochybení nemocnice odmítl a navrhl žalobu zamítnout. Podle něj byl tento případ nešťastnou náhodou.  Právní zástupce žalobců Stanislav Hykyš označil verdikt soudu za spravedlivý.

Otce našli bezvládného

„Šlo o to, aby se uznalo pochybení nemocnice, která dostatečně nepečovala o otce žalobců. Aby věc byla posouzena a objasněna. Žalobci prožívali velké trauma a výše odškodného není rozhodující," řekl Hykyš. Žalobcům doporučí, aby odvolání nepodávali.

Muž byl hospitalizován se zánětem podklíčkové žíly. Jeho dcera u soudu vypověděla, že otce přišli odpoledne navštívit a nalezli ho v posteli bezvládného s modrofialovou tváří a kouskem rohlíku v ústech. V té době už se asi dvacet minut dusil.

Žalobci u soudu tvrdili, že nemocnice zanedbala péči. Vytýkali jí zejména pochybení personálu při podání suchého rohlíku jako svačiny, opožděně a nesprávně provedenou resuscitaci a také špatně vedenou zdravotnickou dokumentaci.

Podle žalobců muži s jídlem nikdo nepomohl a navíc nebyl pod dohledem personálu.

Soudce: Špatná resuscitace

„Byl to nezájem o stařičkého člověka při hospitalizaci. Vyústilo to v neodborné podání svačiny," řekl Hykyš. Seniora v bezvědomí zhruba po dvaceti minutách dušení nalezly na lůžku jeho manželka a dvě dcery, které za ním přišly na návštěvu.

Nevyjasněno zůstalo, proč senior dostával stravu pro diabetiky, ačkoli diabetem nikdy netrpěl, i to, kam se v osudné době poděla jeho zubní protéza.

Podle soudce Jana Fifky nemocnice pochybila při resuscitaci, jejíž provedení snížilo šance seniora na přežití. S odkazem na znalce poukázal na to, že zdravotníci mužovi při dýchání takzvaným ambuvakem nezajistili průchodnost dýchacích cest, když mu z nich nevyndali sousto rohlíku. Za druhé hlavní pochybení označil to, že zdravotníci při resuscitaci přerušili srdeční masáž.

Chyby v dokumentaci podle soudu vliv na mužovo úmrtí neměly, stejně jako způsob podání svačiny. Samotné dušení lze podle soudce označit za nešťastnou náhodu.

Rodina dostala nižší odškodnění

Přiznání nižší sumy finanční satisfakce za citovou újmu soudce zdůvodnil tím, že se prokázala jen část žalobou namítaných závad.

Poukázal i na to, že všichni pozůstalí jsou dospělí a na zesnulém finančně nezávislí. Ve výši odškodného soudce zohlednil i vysoký věk mrtvého. Žaloba pro každého pozůstalého žádala odškodné 240 tisíc korun. Soudce manželce přiřkl 150 tisíc korun a každému dítěti 100 tisíc korun.

Žaloby pozůstalých
Ne vždy pozůstalí si žalobami a nároky na odškodnění uspějí.
- Letos Krajský soud rozhodl, že hradecká Fakultní nemocnice nemusí zaplatit tři miliony korun jako odškodné za smrt 21měsíční holčičky. Lékaři jí podávali roztoky se sodíkem, podle rodiny však byly dávky tekutin a sodíku nadměrné. Soud rozhodl, že se protiprávní jednání neprokázalo.
- Odškodnění nedostaly ani děti, jejichž matka zemřela v roce 2008 kvůli nádoru. Od Fakultní nemocnice žádaly dva miliony korun.  Žena trpěla krutými bolestmi, nemocnice však jejich příčinu objevila příliš pozdě. Podle soudu však šlo o poměrně ojedinělé nádorové onemocnění, jehož diagnostikování mohlo být složité.

Autor: Redakce, ČTK

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení