„Opravdu hlídka mobilního dohledu královéhradeckých celníků ve čtvrtek v noci pronásledovala motocykl polské imatrikulace, jehož řidič nereagoval na výzvu k zastavení,“ potvrdila mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Jitka Fastavrová s tím, že pronásledování začalo ve 22:28 hodin.

Nejprve se zdálo, že motorkář uposlechne a zastaví. Zpomalil a hlídkující celníky objel na místo, které mu hlídka ukázala, ale místo zastavení opět přidal plyn a pokračoval v jízdě. Muži v uniformách zapnuli zvukové i světelné výstražné zařízení a pustili se za ním na cestu napříč okresem. „Motocyklistu pronásledovali z Meziměstí přes Vernéřovice, Teplice nad Metují, Lachov, Polici nad Metují, Hronov a Náchod,“ popsala trasu honičky Lucie Fajstavrová.

Navzdory pozdní noční hodině cestu ujíždějícího motorkáře s houkajícími pronásledovateli registrovali lidé napříč okresem a hned o tom debatovali na sociálních sítích. „Potkala jsem ho i s policajty v Poříči u Staročeské, když jsem jela z odpolední," uvedla Míla Babíková na FB. "Naháněli ho asi po celém okrese, přes Lachov si to taky mastil i s blikajícím doprovodem. Jinak mu děkuji za probuzení, motorky miluji, ale doufám, že ho dostali,“ komentoval noční honičku na sociálních sítích Kamil Hejzlar. Jeho naděje se ale naplnění nedočkala.

„V Náchodě mezi kruhovými objezdy získal motocyklista náskok a pronásledovatelům se ztratil,“ přiznala Jitka Fajstavrová. Celníci dlouhou honičku nedotáhli do úspěšného konce. Podařilo se jim alespoň zjistit a zaznamenat espézetku stroje, na kterém motorkář ujel. „SPZ nahlásili polské straně, která ve své evidenci zjistila, že majitel motocyklu nemá žádný záznam, který by se týkal nějaké nelegální činnosti,“ dodala východočeská mluvčí celního úřadu.

Celníci při honičce kontaktovali i Policii ČR, ale ani prosba o součinnost k zastavení ujíždějícího nevedla. „Můžu potvrdit, že jsme byli požádáni Generálním ředitelstvím cel o poskytnutí součinnosti při pronásledování motorkáře. Pracovali jsme s informacemi, které nám kolegové dali, ale i přes nasazení několika hlídek skončilo pronásledování negativním výsledkem,“ řekla Deníku policejní mluvčí Lucie Konečná.

I když na podzim minulého roku právě policisté od nás i z Polska společně nacvičovali pro podobné případy použití donucovacího prostředku v podobě zastavovacího pásu, k jeho využití nesáhli. „Zastavovací pás lze sice použít i u jednostopých vozidel, ale nedoporučuje se to, protože při defektu obou kol by mohlo dojít k vážnému zranění,“ vysvětlila Lucie Konečná.

Za poslední čtyři měsíce to je druhá česko-polská honička s negativním výsledkem pro uniformované pronásledovatele. V polovině ledna se polští policisté více než 20 kilometrů hnali od Valbřichu za ujíždějícím vozidlem Audi A4 s českou SPZ i přes státní hranice. Ani tehdy pronásledovatelé nedosáhli kýženého výsledku a automobil zmizel u Adršpachu poté, co polští policisté sledování ukončili s nepořízenou kousek za Zdoňovem.