Někdy předloni měl podříznout psa a hodit ho do kamen. Pak pobodal i sám sebe a skončil v psychiatrické nemocnici. Tak mluví sousedé o 35letém Jaroslavu U., který má podle policie na svědomí brutální vraždu vlastních rodičů z minulého pátku. K tragédii došlo v obci Světlá, místní části Lhoty pod Hořičkami.

Muž je nyní ve vazbě a za zločin vraždy mu hrozí až výjimečný trest. Místní obyvatele brutální vražda šokovala. Jak ale někteří připustili, bylo otázkou času, kdy pachatel činu něco provede. Muž byl podle informací Deníku více než stálým hostem na psychiatrii v Havlíčkově Brodě. Od roku 2008 se tam léčil minimálně v jedenácti případech. „Na soudě jsme řešili v souvislosti s tímto člověkem jedenáct věcí, které se týkaly psychiatrické nemocnice,“ potvrdila mluvčí havlíčkobrodského soudu Jana Panská.

Obavu z vlastního syna měli prý i rodiče. „Maminka ho nechtěla nijak zavrhnout, věřila, že se zlepší, ale tatínek se ho opravdu bál. Když zabil jejich psa, tak už tehdy otec vyslovil obavu, že je stejně jednou zabije,“ popsala jedna z místních obyvatelek, že se strašná předtucha opravdu naplnila. „Kdo ví, co se mu v té hlavě odehrávalo. Léčil se a měl tam zůstat. Pustili ho, že je v pořádku, a takhle to dopadlo,“ dodala.

„Byla to časovaná bomba. Samozřejmě nikdo nečekal, že se stane taková hrůza, ale když se vrátil z léčebny, každý z něj měl jenom strach,“ potvrdil místostarosta Jiří Hanuš.

Lékařské tajemství

Konkrétní důvody, kvůli nimž Jaroslav U. v léčebně pobýval, nejsou známy. Deníku se podařilo pouze zjistit, že měl dlouhodobé psychické problémy. S největší pravděpodobností to bylo kvůli paranoidní schizofrenii. „Ke konkrétnímu pacientovi vám nemohu říct žádné informace. Podléhají lékařskému tajemství. Nemohu vám sdělit ani to, zda byl u nás tento člověk hospitalizován,“ řekla Deníku ředitelka havlíčkobrodského ústavu Markéta Holubová.

Zatím poslední záznam o pobytu obviněného mají na soudu z loňského září. Okolnosti byly vždy podobné. Když Jaroslava U. do léčebny dopravili, nebyl ochotný podepsat souhlas s umístěním v léčebně, proto musela nemocnice oslovit soud. „Soud o umístění osob do léčebny proti jejich vůli rozhoduje ve chvíli, kdy jsou například oni sami či jejich okolí ohroženi na životě,“ podotkla Panská.

Po krátkodobém zaléčení však Jaroslav U. dobrovolně souhlas podepsal. „V takovém případě pak soud řízení automaticky zastavuje,“ doplnila Panská.

Zda byl Jaroslav U. hospitalizován v psychiatrické nemocnici naposledy loni v září, či to bylo i poté, není úplně jasné. Soud už žádnou žádost od té doby neeviduje a vedení ústavu to odmítá komentovat. Deník nedohledal ani žádnou informaci o tom, že by měl soudem nařízenou ústavní psychiatrickou léčbu. V každém případě je jisté, že kriminalisté požádají některého ze znalců, aby na obviněného vypracoval aktuální psychiatrický posudek. Ten jistě o informace požádá i ošetřující lékaře z havlíčkobrodské léčebny.

Hrozí mu výjimečný trest

Poslední slovo ale bude mít opět soud. Ten musí rozhodnout, zda byl v době činu skutečně nepříčetný, případně mu nařídit léčbu v některém psychiatrickém ústavu, či ho rovnou poslat do detenčního zařízení.Obviněný muž je od soboty ve vazební věznici. Za dvojnásobnou vraždu hrozí pachateli v případě odsouzení trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečný trest.​ Pokud se ale potvrdí zmiňovaná diagnóza paranoidní schizofrenie, není vyloučeno, že Jaroslav U. může být pro nepříčetnost zbaven trestní odpovědnosti.

Poslední slovo ale bude mít opět soud. Ten musí rozhodnout, zda byl v době činu skutečně nepříčetný, případně mu nařídit léčbu v některém psychiatrickém ústavu, či ho rovnou poslat do detenčního zařízení.