Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okresní soud v Náchodě vrátil pivovar k došetření

Náchod – Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka, kterému hrozí až 10 let vězení za údajně nevýhodný prodej Pivovaru Primátor Náchod, může klidně spát. Alespoň prozatím. Obžalobu, která ho viní ze spáchání trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, totižve čtvrtek 6. lednaOkresní soud v Náchodě smetl ze stolu.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Bývalý starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka.Foto: Jiří Máslo

Důvod? „Nejsou dány podmínky pro projednání obžaloby. Proto vracím obžalobu státnímu zástupci k došetření,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce Pavel Ruml.

Podíl Oldřicha Čtvrtečky na prodeji pivovaru, kdy město podle obžaloby přišlo prodejem do rukou LIF a.s. o 35 miliónů korun, tak soud posuzovat nebude. A to proto, že pro takové rozhodování nedostal údajně dost podkladů.

Za obžalobou ex-starosty Náchoda si plně stojí státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Náchodě Vladimír Štěpánek, který ji sepsal. Oldřich Čtvrtečka, který se včerejšího hlavního líčení nezúčastnil, podle Štěpánka podepsal se společností LIF a.s. smlouvu o prodeji za 150 miliónů korun, a to přesto, že konkurenční Holba a.s. nabízela o 35 miliónů víc. Navíc podepsal dodatečně pozměněnou smlouvu, která neodpovídala zastupitelstvem schváleným podmínkám prodeje. „Je tedy zřejmé, že nejednal v souladu s tím, čím ho zastupitelé pověřili. Kromě toho bylo zjištěno, že smlouva o prodeji pivovaru byla antidatovaná,“ uvedl.

Argumenty žalobce však náchodský soud neuznal: „Změny ve smlouvě jsou spíše technického rázu. Obžalovaný měl právo takovou smlouvu podepsat, a to bez schválení zastupitelstva,“ tvrdí soudce Pavel Ruml.

Soudce Pavel Ruml dále však naznačil, za jakých okolností, by byla obžaloba pro soud akceptovatelná a soudem projednatelná. „V obžalobě chybí informace, které by dokazovaly výši škody. Tedy zmíněných 35 miliónů korun, o které město údajně přišlo tím, že pivovar prodalo LIF a.s. a nejednalo s konkurencí, Holba a.s., která nabízela 185 miliónů. Takovým důkazem by měl být znalecký posudek, který by stanovil, jaká byla v té době reálně dosažitelná cena pivovaru. A tedy, jaká mohla vzniknout škoda,“ dodal soudce.

„Soudu jsem dal vše,“ míní žalobce

Státní zástupce Vladimír Štěpánek je názoru, že dodal soudu vše, co bylo k projednání obžaloby nutné. „Samozřejmě, že pokus o to, získat znalecký posudek, o kterém mluví soud, byl ze strany orgánů činných v trestním řízení vykonán. Získat se ho ale z mnoha objektivních důvodů nepodařilo. A to i proto, že si ho v dané době neopatřila ani náchodská radnice, když se rozhodla pivovar prodat. Prodávala tedy bez odborného posouzení jeho ceny,“ upozornil státní zástupce. „Pokud jde o nutnost posudku k projednání obžaloby, pak podle mne není relevantní. Obžaloba dostatečně popisuje jednání obžalovaného tak, aby mohlo být posouzeno soudem. Na podané obžalobě trvám a podávám stížnost proti rozhodnutí soudu, který se rozhodl obžalobu neprojednat,“ dodal státní zástupce.

O tom, zda bude Okresní soud v Náchodě, obžalobu v nezměněné podobě projednávat, rozhodne až odvolací soud. „Tím je v daném případě Krajský soud v Hradci Králové. Rozhodnuto by mohlo být do čtyř až šesti týdnů,“ odhaduje soudce Pavel Ruml. (Jiří Máslo)

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení