„Baláš a Rovenský slibovali vymáhání pohledávek za provize. Důvěřivým podniktelům se představovali pod falešnými jmény a sliby nakonec nesplnili. Celkem je tak připravili o téměř 1,8 miliónu korun,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

To, že zajistí vymožení pohledávek dohadovali po telefonu, aby kryli svou identitu. „Telefony zařizoval Robert Rovenský, který však za mobilní ani pevné linky neplatil. Operátory tak připravil o téměř sto osmdesát tisíc korun,“ dodal žalobce.

Spolu s oběma muži je obžalovaná i Anna Balážová, která měla ukrývat získané prostředky.

„Kupovala osobní vozy, které byly placeny z peněz získaných za podvody. Dopustila se tak legalizace prostředků získaných trestnou činností,“ míní žalobce. Balášová byla ale kvůli těhotenství vyloučena a její vina bude posouzena v jiném řízení.

Obhajoba „tlačila na pilu“

Do boje za obžalovaného vyrazili oba advokáti. Advokát Rovenského se snažil přesvědčit soud, že spáchané podvody ve výši 1,8 miliónu nejsou závažné. A to přesto, že jeho klient byl už jednou za stejné činy odsouzen a s podvody neskončil ani v době, kdy byl ve zkušební době za jiné delikty. “Je třeba si říct, že v některých případech dluhy pro podnitele vymohli. Nešlo tedy o soustavné podvádění,“ zdůrazňoval advokát. A za situace, kdy Rovenskému hrozilo až osm let vězení, žádal jen poloviční trest. Podobné to bylo i u Roberta Baláše. Jeho advokát se „opřel“ do poškozených a zpochybňoval jejich soudnost: „Podnikatelé si po telefonu a bez znalosti druhé strany bezhlavě sjednávali vymáhání dluhů. A stejně bezhlavě i platili,“ říkal posměšně advokát. K tomu pak přidal i sociální aspekt věci: „Klient páchal trestnou činnost v tíživé sociální situci. Byla na něj vyhlášena exekuce. A právě v době, kdy byla splatná páchal žalované skutky. Jemu stačí jen trest podmínečný,“ dodal.

Oba patří za mříže, žádal žalobce

Jinak to viděl státní zástupce. Pro Rovenského, který se nepoučil ani po minulých odsouzeních požadoval šestiletý trest. Pro Roberta Baláše jen o rok méně. „Je třeba brát v úvahu i to, že se oba přiznali a nekomplikovali objasnění věci,“ dodal. Podobně viděl celou věc i soud. Baláše poslal na pět a Rovenského na 6,5 roku za mříže. Jim se ale rozsudek nelíbil a na místě se odvolali. Případ tak bude znovu řešit hradecký krajský soud. (Jiří Máslo)