Objasněné případy z dubna a května vykazují naprosto stejné znaky, jako by je podvodníci hráli jako pečlivě nastudovanou hru.

„Slovensky hovořící lidé, většinou velmi slušně oblečený pár ve středních letech, zastavili seniory a ptali se na cestu do nemocnice. Staré lidi přitom přesvědčili, že potřebují půjčit peníze na zaplacení nějaké poplatku v nemocnici a jako zástavu jim nabídli tašku s valutami, kde se však skrývaly jen bezcenné papíry nebo nic. Obvykle je dovezli až domů, vetřeli se do bytu a při návštěvě ukradli ještě další peníze, které měli senioři doma,“ přiblížila nám tisková mluvčí áchodské policie Eva Prachařová osvědčený scénář, se kterým slavili podvodníci úspěch.

V dubnovém případě 85letá důvěřivá paní takto přišla o 14000 korun, při květnovém podvodu je 76letá stařenka do bytu nepustila. Přesvědčili ji však, aby jim půjčila 7000 korun, které jim stará paní předala chodbě. Peníze, jež slíbili do dvou hodin vrátit, už pochopitelně neviděla.

Brněnští policisté z podvodného jednání důvodně podezírají 45letého cizince a 43letou cizinku. „Náchodská policie v současné době prověřuje, zda zadržená dvojice na území našeho regionu o peníze neobrala ještě další seniory,“ doplnila Eva Prachařová.

Vykutálený dlužník

Českoskaličtí policisté společně s náchodskými kriminalisty od úterý pátrají po lumpovi, který obral 93letého seniora z České Skalice o 35000 korun.

„Podezřelý muž se v dopoledních hodinách dal do hovoru se starým pánem, který se vracel z procházky. Na stařečka vyrukoval s historkou, že je známý jeho dcery a že jí dluží nějaké peníze,“ posala nám nejčerstvější případ mluvčípolicejní mluvčí Eva Prachařová.

Po chvilce celkem příjemného rozhovoru starý pán cizího muže pozval do svého bytu, kde si dále vyprávěli. Pak se muž zeptal, zda si může dojít na toaletu. Po návratu do kuchyně se vymluvil, že nemá na vrácení dluhu drobné peníze a že se s nimi vrátí odpoledne, pak rychle odešel.

„Až poté, co se starý pán zvedl ze židle v kuchyni a vešel do obývacího pokoje, zjistil, že muž nejenže nepředal žádný dluh, ale naopak mu ukradl z volně přístupné zásuvky dvě obálky s penězi,ů uvedla policejní tisková mluvčí s tím, že po podvodníkovi, kterému hrozí až dva roky za mřížemi, policisté pátrají.

Seniory přitom opět nabádají, aby nedůvěřovali cizím lidem a v žádném případě je nezvali dál a nepouštěli do bytu.