Když v polovině listopadu čeští a polští policisté prováděli oboustranný nácvik přeshraničního pronásledování, byli s výsledkem spokojeni. V sobotu odpoledne došlo na prověření podobného zásahu v praxi, když se polští policisté více než 20 kilometrů hnali za ujíždějícím řidičem i přes státní hranice. Tentokrát spolupráce nedosáhla kýženého výsledku a vozidlo s českou SPZ zmizelo u Adršpachu poté, co polští policisté sledování ukončili kousek za Zdoňovem.

Dramatický příběh se začal psát v sobotu 15. ledna kolem 16. hodiny ve Valbřichu, kde silniční kontrola chtěla řidiče v Audi A4 s českou SPZ stavět za překročení rychlosti. Řidič ale šlápl na plyn a upaloval směrem na Czarny Bór, kde ho začala pronásledovat policejní hlídka. „Policisté začali vozidlo pronásledovat a do akce se zapojily další policejní vozy. Rychle unikající řidič zamířil z Křešova a odtud směrem k hraničnímu přechodu ve Zdoňově, kde překročil státní hranici,“ informoval o honičce Dziennik Wałbrzych.

Pro dvojici si došla kriminálka
VIDEO: Policisté dopadli náchodské distributory pervitinu

Jeden z polských policejních vozů pokračovalo v pronásledování i na české straně hranice, a zároveň byla vyrozuměna polsko-česká policejní stanice v Kudowě-Zdróji. Zbytek hlídek účastnících se akce státní hranici nepřekročil. Polští policisté nakonec akci ukončili kousek za Zdoňovem s nepořízenou, neboť unikajícího řidiče se nepodařilo zastavit.

Úspěšní nebyli ani jejich čeští kolegové. „Mohu potvrdit, že jsme byli polskou policií požádáni o poskytnutí součinnosti při jejich pronásledování vozidla a pracovali jsme s informacemi, které nám polští policisté předali. Ale i přes nasazení sil a prostředků pátrání skončilo s negativním výsledkem,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Magdalena Vlčková.

Ilustrační foto.
Lidé na Náchodsku mají nejvyšší věkový průměr v kraji a nejnižší důchody

Možnost tzv. přeshraničního pronásledování s sebou přinesl vstup obou sousedních republik do Schengenu. „Jedná se o situaci, při které policisté jednoho státu pronásledují za hranice druhého státu prchajícího pachatele,“ vysvětlila při nedávné m cvičení policejní mluvčí Lucie Konečná. Sobotní případ prchajícího řidiče přes hranice ukázal, že ostrá honička je něco jiného než plánované cvičení, kdy policisté byli na pronásledované vozidlo připraveni se zastavovacím pásem.