Vybíral si bezbranné cíle. Lidi v letech sledoval v nákupních centrech a pak je okrádal.

Pět žen obral o peníze, šestého muže při útoku velmi těžce zranil. Jedenaosmdesátiletému seniorovi způsobil tříštivou zlomeninu nohy a pak mu vzal pár korun…

Proto byl v úterý recidivista Jan Šimek Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen za zločiny, které spáchal v červenci a srpnu minulého roku v Náchodě, k šestiletému vězení. Státní zástupkyně verdikt přijala, vzdala se možnosti odvolání, odsouzený si ponechal lhůtu.

Každopádně Šimek se na svobodu jen tak nepodívá, 
v současnosti si totiž odpykává trest v Odolově nedaleko Trutnova. Vedle odnětí svobody musí zločinec zaplatit také 150 tisíc korun – obětem i zdravotní pojišťovně.

Mladík se ke všem akcím přiznal, ale nelitoval jich. Jen té poslední, kdy zranil muže. „Ale netáhl jsem ho několik metrů po zemi, to není pravda. Utekl jsem hned, jak spadl," přesvědčoval.

„Protože měl starý pán tašku omotanou kolem zápěstí, přetahoval se ním, až ho pachatel povalil na zem a chvíli ho táhl. V tašce měl přitom jen nákup za 84 korun a v peněžence pětikorunu," řekla však mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Tento atak byl vrcholem zběsilých dnů, Šimek zvládl všechna napadení vměstnat do pouhých dvanácti dnů.

„Neměl jsem práci, bál jsem se, že mě vyhodí z bytu," vysvětloval, proč kradl. Všechny peníze, které sebral, bleskově utratil. „Nepřemýšlel jsem o tom,co bude." Teď už to ví.

Zlomil seniorovi nohu, vláčel ho po zemi. Pak ukradl pětikorunu

Hradec Králové - Přiznal se ke všem šesti útokům na seniory a jejich okradení. Jen jednoho však Jan Šimek, mladý recidivista, lituje. Toho, který je v žalobě označen číslem šest.

Na začátku srpna minulého roku Šimek v Náchodě napadl jedenaosmdesátiletého Josefa Z. Stejně jako 
v ostatních případech ho podle všeho chtěl v uvozovkách pouze okrást, jenže tentokrát to skončilo špatně.

Muž utrpěl oděrky a především tříštivou zlomeninu stehenní kosti. „Z lékařského hlediska jde o těžkou újmu na zdraví," popsala následky zločinu státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Šimek si oběť vyhlédl v obchodě a pak za ní vyrazil. „Na semaforech mě někdo chytil za ramena," popsal důchodce. V jedné ruce měl tašku, ve druhé hůl. Po ataku upadl a při pádu se zranil.

„Chtěl jsem mu vzít tašku, ale nechtěl jsem ho shodit ani zranit," přesvědčoval Šimek. „Není pravda, že bych ho táhl po zemi," dodal.

Podle státní zástupkyně však naplnil podstatu loupeže tím, že překonal odpor oběti. A to násilím. „Stiskl mi krk, pak nevím co se dělo. Probudil jsem se a ležel jsem na zemi," vybavil si senior.

To už byl okradený. Jenže při počítání škody se ukázalo, jak to byl nesmyslný čin. Muž měl v tašce nákup za osmdesát čtyři korun – a v peněžence pětikorunu.