Přestože Vrchní soud potvrdil rozsudek hradeckého krajského soudu z loňského května, Nejvyšší soud byl jiného názoru. „Je nutné prokázat, že poškozenou chtěla zavraždit. Úmysl jejího jednání nebyl jednoznačně a nepochybně prokázán," píše se v usnesení soudu.

Případ ženy, která loni v lednu podpálila rodinný dům v Bohuňově na Svitavsku, se proto vrátil na stůl předsedy senátu Krajského soudu v Hradci Králové Miroslava Mjartana. A výsledný verdikt měl k tomu původnímu na míle daleko. Od nedokonané vraždy bylo upuštěno, a tak byla známá svitavská „firma" odsouzena jen za poškození cizí věci, tedy za založení požáru. Třináct měsíců už si odseděla.

Chtěla prý zabít sebe i maminku

Obhajoba se snažila dokázat, že Benešová matku z hořícího domu sama vyvedla a zachránila jí tak život. V soudní síni proto zazněl záznam rozhovoru se záchranáři, ve kterém evidentně podnapilá žena hlásí, že hoří, a pracovnici operačního střediska po dlouhém přemlouvání poslechne a odejde se svou matkou z objektu. Tento druhý telefonát zahájila poškozená, poprvé měla volat hasičům Benešová.

Po požáru sdělila vyšetřovateli žena, která podle jejího bratra měla a dodnes má dlouhodobé problémy s alkoholem, že si chtěla vzít život a ukončit i ten matčin. Podle justice to zřejmě není podstatné.

Žena, na kterou byl podle obžaloby cílen žhářský útok, nakonec zemřela minulý týden v sobotu. Benešová se o smutné události dozvěděla pravděpodobně až v úterý v soudní síni a nehnula ani brvou. „Sháněli jsme ji na psychiatrii ve Svitavách, ale odtud ji propustili. Nevěděli jsme, kde je," vysvětlil její o deset let starší bratr.

Podle něho seniorka vytrpěla se svou dcerou muka kvůli její lásce k pití a sebestředné povaze se sklonem vinit ze všeho své okolí.

„Vypila, co mohla. Matku obviňovala, že ji v dětství týrala, což není pravda. Přitom to byla ona, která lidi psychicky vydírala a vyhrožovala jim. Všude měla problémy. Měla zákaz chodit do místní hospody, nadávala sousedům a děti jí odebrali. Když ji odevšad vyhodili, přestěhovala se k matce. Nepracovala, nechávala se živit z jejího důchodu," řekl muž, který s výsledkem soudního procesu rezolutně nesouhlasí.

(Ne)vražedné založení požáru
Úryvek z obžaloby:
Šestého ledna 2012 kolem 21 hodin po požití nejméně 1,5 litru červeného vína a vzájemné předcházející slovní rozepři a fyzickém napadení poškozené v úmyslu ji usmrtit se nejprve pokusila založit požár domu, ve kterém se poškozená nacházela, pomocí dříví, a to za použití doneseného papíru a zapalovače. Poté, co se jí toto nepodařilo, odešla do půdního prostoru, kde ve svém pokoji opětovně vzala papír uložený u kamen, odešla do prostoru před pokoj ke schodišti, kde na koberci zapálený papír odhodila a odešla na WC. Když vyšla a spatřila, že schodiště hoří, odešla a zavolala linku 158. Následně s poškozenou opustila dům. K usmrcení poškozené nedošlo díky náhodě. Požáru si všimla dříve, než se rozšířil do přízemní domu, kde spala.