O celý případ se začala zajímat policie poté, co ji bylo doručeno trestní oznámení. „To podala Česká republika – Správa Státních hmotných rezerv. Jako podklad použila výsledky vlastní kontroly,“ říká mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.
„Vyšetřování skončilo v říjnu 2009, a to návrhem na podání obžaloby. Obviněny byly celkem tři osoby: manažerka společnosti, skladník a vedoucí výroby,“ dodala mluvčí.
Brali, ale nevraceli
Hlavní obviněnou je dnes manažerka Anna Pultarová, jediný člen představenstva obchodní společnosti Přádelna Jaroměř, která s Českou republikou – Správou Státních hmotných rezerv podepsala smlouvu. Ta jí umožnila, že bavlnu může odčerpávat, ale musí ji vracet. Ve skladu tak mělo zůstat 400 tun suroviny. „Bavlnu nevracela a zásobu snížila na 189 tun. Státu tak způsobila škodu za 10,5 miliónu korun,“ uvedl státní zástupce Radim Faltus.
Sklad patřící státu byl pod dohledem a pravidelnou měsíční kontrolou.
Jak se mohlo stát, že zmizelo přes tři sta tun bavlny? Snadno. Skladník Zdeněk Žďárský, vedl podle obžaloby dvojí evidenci. Skutečné údaje o stavu zásob si však psal jen pro sebe. Navíc vypisoval „Výdejky“ a „Příjemky“, ve kterých uváděl fiktivní údaje. „Ty pak sloužily jako podklad pro pravidelná měsíční hlášení o stavu zásob se státní bavlnou,“ uvedl státní zástupce. „Na Silvestra 2005 navíc provedl inventuru, ve které uvedl nepravdivé údaje. Snažil se tak zakrýt, že si přádelna přivlastnila stovky tun bavlny, které jí nepatřily,“ dodal.
Z podílu na trestné činnosti je podle státního zástupce Radima Faltuse obžalovaná i vedoucí výroby jaroměřské prádelny, Marie Rajtrová. „Byla odpovědná za obchod s bavlnou a schvalovala také evidenci skladu,“ konstatoval žalobce.
Největší podíl na tom, že stát přišel o bavlnu za více než deset miliónů, má však podle obžaloby Pultarová. „Celé to vymyslela a jako nadřízená Rajtrové a Žďárského dala pokyn k provedení. Padělanou evidenci o skladu zásob schvalovala a formou měsíčních zpráv ji zasílala Správě státní hmotných rezerv, aby zkreslila údaje o stavu hospodaření,“ dodal žalobce.
Pokus zakrýt „díru“ nevyšel
Jaroměřská přádelna hledala způsob, jak krádež tří set tun bavlny zamaskovat. A tak se rozhodla, že chybějící surovinu „odkoupí“. „Způsob, jakým se státem jednala, a také to, za jakou cenu chtěla bavlnu koupit, byl velmi podezřelý,“ říká státní zástupce Radim Faltus. „Ve Správě státních hmotných rezerv to vyvolalo podezření, že není vše v pořádku, a tak do Jaroměře poslal kontrolu. Ta falšování evidence odhalila,“ dodal.
Anna Pultarová odmítla vypovídat. Marie Rajtrová a Zdeněk Žďárský vinu připustili, avšak s poznámkou, že jen plnili pokyn nadřízené, tedy Pultarové.
Ta je teď obžalována z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Za to jí hrozí 2 až 8 let. Stejný trest čeká v případě odsouzení i skladníka a vedoucí výroby.
Tresty zatím v nedohlednu
Případ už doputoval k Okresnímu soudu v Náchodě. Ten ho však zřejmě řešit nebude. „Jsem názoru, že má být celá věc kvalifikována jako trestný čin zpronevěry nebo podvodu. A ne porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil Deníku soudce Okresního soudu v Náchodě Pavel Ruml. „Spis jsem proto předal Vrchnímu soudu v Praze, aby věc posoudil. Pokud mým argumentům vyhoví, bude řešení případu náležet Krajskému soudu v Hradci Králové. V opačném případě, se věc vrátí k nám a tady ji projednáme,“ dodal. V případě, že Vrchní soud v Praze posoudí případ stejně, jako okresní soud, hrozí trojicí obviněných vyšší tresty. Od 5 do 10 let.
Přádelna Jaroměř je už od listopadu 2006 v konkurzu. Konkurzní řízení u Krajského soudu v Hradci Králové stále pokračuje. „Soud konkurznímu správci prodloužil lhůtu k předložení konečné zprávy. A to až do 10.června 2010,“ sdělila nám pracovnice Krajského soudu v Hradci Králové Radana Nováková.
(Jiří Máslo)