Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Surově zbil a ubodal stařenku, dostal sedmnáct let

Hradec Králové /AKTUALIZOVÁNO/ - K výjmečnému trestu 17 let ve věznici se zvýšenou ostrahou byl za vraždu stařenky odsouzen sedmačtyřicetiletý Josef Janák.

2.9.2009
SDÍLEJ:

Soud s Josefem Janákem obviněným z vraždy stařenky.Foto: DENÍK/David Taneček

O jeho vině ve středu rozhodl Krajský soud
v Hradci Králové.

Rovněž mu byla nařízena ústavní protialkoholní léč­ba.

K výjmečnému trestu se soud rozhodl pro obzvlášť brutální a odsouzeníhodný čin a způsob jeho provedení.

Odsouzený Janák se proti verdiktu na místě odvolal. Státní zástupce Pavel Hochman si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Průvodce případem

Senát krajského soudu Josefa Janáka obvinil, že v polovině listopadu loňského roku navštívil čtyřiaosmdesá­tiletou ženu v jejím bytě v Klumparově ulici v Hradci Králové, aby od ní získal peníze. Pak ji zavraždil a odešel.

V tu dobu byl bez prostředků. Pro rodinné násilí byl vykázán z bytu a provizorně přespával v autě zaparkovaném u Sukových sadů.
Předvolaní svědci nemohli potvrdit, kde v inkriminovanou dobu přebýval. Nebylo pro ně nesnadné upamatovat si události – onen listopadový víkend poznamenal rovněž výbuch plynu v bytovém domě ve Střelecké ulici. A svědci měli trvalé bydliště zejména ve středu města.

Zavražděnou ženu našla policie. K bytu je přivolali přátelé seniorky. Šli ji navštívit z obavy o její zdraví, nereagovala na telefon. Byt nemohli otevřít. Později se ukázalo, že v zámku byl z vnitřní strany zasunutý klíč.

V pitevním protokolu lékaři popsali mnohonásobná poranění. Podle nálezu musela být stará žena nejprve surově zbita nebo jinak zle napadena. Nasvědčovaly tomu četné modřiny a zpřelámaná žebra. Na krku měla 14 centimetrů dlouhý řez.
Tato poranění nebyla smrtelná. Žena zemřela až po ubodání pěti ranami do oblasti krku a hrudníku.

Vrah si odnesl 500 korun a krátký pozlacený řetízek.

Při kontrole osob, které se v místě a okolí často pohybují, padla policie i na Josefa Janáka. Vyzvala ho ke zkoušce na detektoru lži. K té se dobrovolně dostavil, ale neuspěl.
Ze všech prověřovaných lidí pouze Janák reagoval na skutečnosti, které mohl znát jenom vrah.

V únoru ho zadržela policie a on se k činu přiznal. Při následné rekonstrukci se v domě a bytě pohyboval s takovou jistotou, že i z videozáznamu bylo zřejmé, že tam není poprvé. Dokonale znal dispozice. Upozorňoval na změny: chybějící kusy nábytku a vybavení.

Byla na něho uvalena vazba. Na druhý den svou výpověď odvolal. Tvrdil, že ho k přiznání přinutila policie.
Byl prý týrán duševně i fyzicky. Nedostal jíst a pít. Nebyl poučen o právech zadrženého. O svém obhájci se domníval, že je „spřažen“ s policií, neměl k němu důvěru. Při procesu mu soud předložil důkazy, že je toto všechno lež.

Odborní znalci Janáka označili za lhavou osobnost zničenou alkoholem a se sklonem k agresivitě. Na tom se shodly i svědkyně z jeho rodiny.

Před vynesením rozsudku obhájce pronesl řeč, v níž zdůraznil, že obžaloba neměla k dispozici žádné „fyzické“ důkazy. Výsledky detektoru lži nemohou vést k usvědčení.
S tím předseda senátu Petr Mráka sice souhlasil, ale ve svém závěrečném zdůvodnění vysvětlil, že jsou-li „nepřímé“ důkazy součástí komplexu dalších skutečností, je jim přikládána váha.

Josef Janák před vyslechnutím rozsudku prohlásil, že je nevinen. A lituje toho, že skutečný vrah stále chodí po světě a může dál zabíjet.

PSALI JSME O PŘÍPADU

„Obviněný může svým lžím až roky věřit,“ míní soudní znalec
(Hradecký deník středa 2. září)

Další svědecké výpovědi a odborné posudky soudních znalců vyslechl v úterý senát Krajského soudu v Hradci Králové. Pokračovalo projednávání vraždy čtyřiaosmdesátileté ženy. Vloni v listopadu ji policisté našli ubodanou v jejím bytě v hradecké Klumparově ulici. Při dopoledním líčení byl také promítán videozáznam rekonstrukce případu. Z vraždy seniorky vysokého věku byl obžalován Josef Janák (1962).

Domácí tyran


Dvě předvolané svědkyně využily práva nevypovídat v případě osoby blízké nebo příbuzné. Soudce přečetl policejní zápisy jejich svědectví pořízené při vyšetřování. V obou záznamech zazněl názor, že jejich příbuzný Janák se v rodině častokrát projevil jako agresor a domácí zloděj. Potvrdily Janákovu výpověď, že v odbobí vraždy byl pro násilí na manželce vykázán ze společného bytu. Provizorně přespával v odstaveném autě a většinu dní trávil v bytě obou svědkyň. Ani jedna nemohla uvést, kde v dobu násilného činu právě byl a z jakých žil peněz.

Nebylo jí pomoci


Soudní znalec Petr Hotmar, který prováděl pitvu zavražděné, podal výčet všech zranění, která na jejím těle našel. Kromě jedné řezné a pěti bodných ran měla stařenka rovněž přelámaná žebra, modřiny na rukou i nohou, v obličeji a na krku byly patrné stopy po dušení a zakrývání úst.

Na dotaz předsedy senátu doktor Hotmar odpověděl, že ani včasný zákrok záchranářů by ji neudržel při životě a dále že po útoku mohla žít maximálně deset až patnáct minut. Zemřela na vnější a vnitřní vykrvácení.

Ničil ho alkohol

Psychiatrička Jana Vostatková ve znaleckém posudku uvedla, že obžalovaný netrpí žádnou poruchou, je však sociálně nevyzrálý. V důsledku rozvinutého alkoholismu došlo k úpadku jeho osobnosti. Na základě vyšetření ho zařadila do skupiny pijáků, kteří musí soustavně udržovat hladinu alkoholu v krvi. Uvedla, že má dispozice k agresi, které alkohol posiluje. Jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti bývají snížené jen při požití alkoholu.

„Ke své závislosti je nekritický, proto vylučuji ambulantní léčbu a navrhuji ústavní,“ doporučila psychiatrička. Obžalovaný se ohradil: „Chtěl bych připomenout, že jsem ve vazbě půl roku a nemám potřebu pít.“ Tento projev označila znalkyně jako reakci běžnou v mimořádné situaci. Také objasnila, že u tohoto typu osobnosti není nijak neobvyklé, že se k činu dvakrát plně doznal, ale posléze ho kategoricky popírá.

Hlavní je jeho „ego“


Ani psycholog Jan Lašek ve svém posudku nezískal pro obžalovaného žádné „kladné body“. Podle jeho závěrů je Janák člověkem se sebestřednými zájmy a má sám o sobě zkreslené představy. Nedokáže zvládat zátěžové situace. Agresi vyvolá i pocit, že bylo zasaženo jeho „já“.
Prvotní přiznání a pak zapírání se podle Jana Laška u něho dá očekávat. Popsal, že lidé tohoto typu dokážou své lži uvěřit a nepravdivé podrobnosti si pamatovat i roky.

Na druhou stranu jako málo pravděpodobnou uvedl Janákovu verzi, že mu pod tlakem psychického a fyzického násilí policejní vyšetřovatel „vnutil“ možnou verzi, kterou on později podepsal. Jako jeden z důkazů Lašek uvedl i videozáznam rekonstrukce.

Domnělý vrah se v bytě pohyboval s takovou jistotou a znalostí prostředí, že by ji pouze podle instrukcí vyšetřovatelů nemohl získat.
Videozáznam byl promítnut v závěru dopoledního jednání. Ukončení soudu a vynesení rozsudku se očekává ve středu.

Obviněný z vraždy stařenky: "Donutili mě k přiznání"
(Hradecký deník úterý 1. září)

Hradec Králové - Brutálně ubodanou starou ženu našli policisté vloni v listopadu v hradecké Klumparově ulici. Z vraždy byl obviněn Josef Janák. Královéhradecký krajský soud začal v pondělí projednávat jeho obžalobu.

Čtyřiaosmdesátiletá učitelka násilně zemřela během víkendu, který byl v Hradci Králové poznamenán i jinou tragédií – výbuchem plynu v bytovém domě ve Střelecké ulici. Lékař objevil na těle mrtvé stařenky stopy po bití, dlouhou řeznou a pět bodných ran.

Již krátce po činu se policisté obrátili na veřejnost s výzvou: hledali neznámého muže s montérskou brašnou. Mezi podezřelé se dostal Josef Janák (1962). V únoru byl zadržen, obviněn a vzat do vazby.

„Týrali mne,“ říká

Přestože se při prvotním vyšetřování k činu přiznal, včera se Janák po vyslechnutí obžaloby prohlásil za nevinného. Ve výpovědi se příliš nezmiňoval o svém alibi na dobu vraždy. Soustředil se hlavně na okolnosti zatčení a policejní metody, jimiž byl – údajně pod tlakem fyzického a psychického násilí – donucen k falešnému přiznání.

„Policisté sami vymysleli verzi, jak se vražda stala. Popsali mi vzhled oběti i místo činu. Musel jsem to naučit a odříkat to do protokolu. Byl jsem psychicky zlomen, proto jsem souhlasil. Později jsem přestal mít strach a rozhodl se říkat už jen pravdu,“ vysvětloval změnu svých výpovědí před soudem. Předseda senátu Petr Mráka se zajímal, proč se Janák původně přiznal i v přítomnosti svého obhájce a státního zástupce?
„Nevěděl jsem, jestli to není nastrčený někdo od policie,“ uvedl obviněný. Až později prý získal k obhájci důvěru.

Netloukl, jen napadal

Soud vyslechl několik svědků. Z výpovědí vyplynulo, že invalidní důchodce Janák (s pěti dalšími různými zaměstnáními) nebyl žádné „lilium“. Pro domácí násilí byl policejně vykázán z bytu. Častokrát vztáhl ruku i na ženy ze svého nejbližšího okolí. „Tloukl jste manželku?“ ptal se státní zástupce. „Netloukl, jen jsem ji někdy napadl,“ hájil se Janák.

Neshody v rodině pramenily podle výpovědi svědků i z jeho alkoholismu. „Neutrácel jsem po hospodách, kupoval jsem si víno domů. A mimořádně jsem denně zašel na dvě tři deci do hospody,“ argumentoval nelogicky Janák.

Už v prosinci minulého roku podstoupil Josef Janák zkoušku na detektoru lži. Předsedu senátu zajímalo, zda mu nebylo divné, že je k testu předvolán.
„Ne. Doslechl jsem že, že jde o rutinní prověřování asi třiceti lidí, kteří se pohybovali kolem Teska.“ Pozitivní vyznění testu („nemluví pravdu“) Janák před soudem označil za zmanipulované. Jednání nebylo ukončeno, pokračuje výslechy dalších svědků.

Policie objasnila vraždu stařenky v centru Hradce
(Hradecký deník 27. února)

Hradec Králové - Po necelých čtyřech měsících se policii v pátek podařilo objasnit vraždu čtyřiaosmdesátileté stařenky v Klumparově ulici v centru města.

„V pátek jsme ze zločinu s majetkovým motivem obvinili šestačtyřiceti­letého muže z Hradce Králové. Podáme na něj návrh na vzetí do vazby,“ uvedl Milan Šimek z krajské kriminálky.

Po prokázání viny muži hrozí 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest.

Důchodkyně byla nalezena v neděli 16. listopadu ve svém bytě v Klumparově ulici. „Podle způsobu usmrcení se jedná určitě o vraždu,“ sdělila v listopadu Iva Marková z krajské policejní správy s tím, že smrt si žena nemohla přivodit sama.

Od začátku roku do listopadu evidovala policie již čtyři vraždy či pokusy o ni. Vraždou je například smrt novorozence asijského původu nalezeného koncem května mezi odpadky na třídičce odpadu v Pileticích. Kriminalisté prověřili několik set Asiatek, ovšem matku miminka se jim zatím zjistit nepodařilo. A to i přesto, že mají genetický kód dítěte.

Jako pokus o vraždu je vedeno také březnové přepadení pošty ve Starém Bydžově, kde z vězení propuštěný vrah střílel na policisty, kteří pětašedesátiletého muže na místě překvapili. K vraždě se schylovalo v červenci i ve Skřivanech. Osmačtyřicetiletý muž tady nožem napadl přítele své manželky. Pachatelé obou skutků už byli obviněni.

Radek Šprinc, Martin Černý

Policie stále pátrá po vrahovi, který se vydával za montéra
(Hradecký deník 10. prosince)

Hradec Králové - Kriminalisté stále pátrají po vrahovi 84leté ženy, kterou neznámý pachatel usmrtil v neděli 16. listopadu v bytě v Klumparově ulici.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že dopoledne den před vraždou se měl kolem Kulturního domu Střelnice a odpoledne v ulici Klumparova pohybovat asi 50letý muž.

„Vysoký byl až 178 cm, střední postavy. Měl středně dlouhé, světlé prošedivělé vlasy. Vlasy neupravené a nepěstěné, na tvářích strniště. Oblečen byl do tmavého kabátu nebo delší bundy a tmavých kalhot. Na nohou měl světlou sportovní obuv s červeným zdobením a přes rameno tmavě pískovou koženou tašku (typ montérské tašky) a mluvil česky,“ přibližuje policejní mluvčí Iva Marková.

Policie žádá o informace o tomto muži.

Obrátit se můžete na linku 158

Martin Brabec

Policie žádá Hradečáky o pomoc při pátrání po vrahovi stařenky

Hradec Králové - Horkou stopu možného vraha, který zabil 84letou ženu v Klumparově ulici, zachytila policie. Vyšetřovatelé žádají veřejnost o pomoc při pátrání po muži, který se v sobotu 15. listopadu potuloval v okolí místa činu.

„Z vyšetřování vyplývá, že v sobotu dopoledne se kolem kulturního domu Střelnice a odpoledne v Klumparově ulici měl pohybovat podezřelý muž,“ uvedla mluvčí krajské správy policie Iva Marková.

Podle popisu policie to byl přibližně padesátiletý, česky mluvící muž střední postavy. Měřit mohl až 178 centimetrů. Vlasy měl neupravené, světlé, středně dlouhé a prošedivělé. Na tvářích měl strniště.

Na sobě měl tmavý kabát či delší bundu, tmavé kalhoty a na nohou měl světlou sportovní obuv s červeným zdobením. Přes rameno měl přehozenou tmavě pískovou koženou montérskou brašnu.

Informace o hledaném muži mohou případní svědci sdělit policii na lince 158. (lka)

Potvrzeno. Ženu někdo zavraždil
(Hradecký deník 19. listopadu)

Hradec Králové - Důchodkyně žijící sama v Klumparově ulici v centru Hradce Králové si podle policie nemohla smrt způsobit sama. Kriminalisté zjišťují, zda a co z bytu zmizelo. Vrah je zatím stále na svobodě, mezi námi.

Policie už si je jistá, že důchodkyni nalezenou v neděli mrtvou v jejím bytě v Klumparově ulici někdo zabil.

„Podle způsobu usmrcení se jedná určitě o vraždu,“ sdělila Iva Marková z krajské policejní správy s tím, že smrt si žena nemohla přivodit sama.
Nic na tom nezmění ani výsledek nařízené pitvy. S ohledem na vyšetřování však mluvčí odmítla sdělit, jakým způsobem přišla stařenka o život. Pachatele násilného trestného činu, jehož motiv byl podle stavu bytu zřejmě loupežný, policie ještě nemá. Dává teprve dohromady informace o tom, zda a co z bytu zmizelo.

Nedělní událost není v okrese první letošní vraždou nebo pokusem o ni. Takové činy policie od začátku roku na Hradecku totiž eviduje už čtyři.
Vraždou byla například smrt novorozence asijského původu, nalezeného koncem května mezi odpadky na třídičce odpadu v Pileticích. Kriminalisté prověřili několik set Asiatek, ovšem matku miminka se jim zatím zjistit nepodařilo. A to i přesto, že mají genetický kód dítěte.

Jako pokus o vraždu je vedeno také březnové přepadení pošty ve Starém Bydžově, kde z vězení propuštěný vrah střílel na policisty, kteří pětašedesátiletého muže na místě překvapili. K vraždě se schylovalo v červenci i ve Skřivanech. Osmačtyřicetiletý muž tady nožem napadl přítele své manželky. Pachatelé obou skutků už byli obviněni.

Martin Černý

Hradecká policie vyšetřuje vraždu
(Hradecký deník 17. listopadu)

Hradec Králové - Policisté v krajském městě vyšetřují vraždu. Obětí je čtyřiaosmdesátiletá stařenka.

Důchodkyni bez známek života našli policisté v neděli odpoledne v jejím bytě v Klumparově ulici v centru krajské metropole. Byt přijeli na žádost policie otevřít hradečtí hasiči, přičemž na místě asistovala i záchranná služba. Ženě však už nemohli pomoci. Vzhledem ke stavu obydlí, kde byly známky po prohledávání bytu, se policie domnívá, že motiv činu mohl být loupežný. Zda se něco ztratilo, však zatím nevědí. Žena žila sama. „V současné době prověřujeme osoby se vztahem k oběti i k místu vraždy,“ uvedla Iva Marková z krajské policejní správy.

Ke způsobu usmrcení oběti se však s ohledem na pokračující vyšetřování nechtěla vyjádřit.

Martin Černý

Autor: Zuzana Plocková

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení