Považovali to za špatný vtip

Nezaměstnaný muž, který je maďarské národnosti, vinu přiznal a slíbil, že se škodu bude snažit uhradit. Odmítl však sdělit, co s uloupenými penězi udělal, uvedl jen, že peníze někomu předal, více prý říci nemůže.

První loupež se odehrála v srpnu roku 2011. Németh se podle obžaloby zamaskoval černou kuklou, ozbrojil se plynovou pistolí a časně ráno přišel na nákladní rampu u hronovského supermarketu.

„Nevěděl jsem jak se tam dostat, tak jsem běhal kolem, Když přijel řidič z pekárny a ptal se mě. co tam dělám, nemluvil jsem, jen jsem mu ukazoval, co má dělat," řekl muž.

Řidič včera vypověděl, že nejdříve vše považoval za vtip, ale pak mu lupič přiložil k týlu pistoli a přinutil ho, aby zazvonil na prodavačku. Ta otevřela elektrická rolovací vrata a v první chvíli se rovněž domnívala, že jde o žert. Potom obžalovaný zavřel řidiče a dvě prodavačky na toaletě a další ženu přinutil, aby mu otevřela trezor s penězi. „Bylo slyšet bouchání a křik," vypověděl svědek.

Státní zástupkyně uvedla, že z trezoru zmizelo více než 300 tisíc korun a dvacet eur.

V černé kukle a se zbraní v ruce

Další dvě loupeže se odehrály ve stejné prodejně a téměř shodným způsobem. V prosinci roku 2011 přišel podle obžaloby Németh v černé kukle a se zbraní v ruce časně ráno na nákladní rampu, a ve chvíli, kdy jedna z prodavaček začala otevírat elektrická rolovací vrata, pod nimi rychle podlezl, ženě pohrozil pistolí a přinutil ji, aby mu vydala půl milionu korun a sto eur.

Prodavačku pak společně s dalšími třemi kolegyněmi zamkl v pánské šatně a o něco později k nim přibyl ještě řidič, který přivezl pečivo a kterého obžalovaný potkal při odchodu.

Potřetí se do obchodu vypravil v srpnu následujícího roku, opět podlezl pod vraty, vynutil si vydání přibližně 190 tisíc korun a zaměstnance znovu zamkl v šatně společně s řidičem, který do obchodu právě přivezl zboží.

Doplatil na svou pravidelnost

Když však chtěl osvědčený postup v prosinci téhož roku zopakovat i počtvrté, dopadli ho policisté, kteří předpokládali, že by se mohl pokusit o další čin v pravidelném rozmezí. Měsíc místo střežili a nakonec se dočkali.

„Udělal jsem to," přiznal včera Németh s pokrčením ramen. Odmítl ale, že by se na loupež připravoval.

„Jezdil jsem autem a hledal, co bych mohl ukrást, a tak jsem dojel až do Hronova," prohlásil. Nepodařilo se mu však uspokojivě vysvětlit, k čemu tedy měl pistoli a kuklu. Když uspěl s loupeží, rozhodl se to prý zopakovat. „Viděl jsem v tom snadný peníze," konstatoval včera.

Nechce mluvit z obavy o syna

Németh tvrdil, že nechtěl nikomu ublížit. S tím však kontrastovala výpověď řidiče, z níž vyplynulo, že mu obžalovaný přitiskl pistoli do týla tak silně, že mu způsobil zranění, které si vyžádalo půlroční pracovní neschopnost. Řidič také uvedl, že Németh jednal násilně i s jednou prodavačkou.

Obžalovaný včera uvedl, že k loupežím byl „dotlačen okolnostmi". Z více než milionové částky si prý ponechal asi 40 tisíc korun, další peníze někomu předal, odmítl ale prozradit komu. „Prostě to bylo z donucení," prohlásil a dodal, že víc prozradit nemůže, protože se bojí o syna.

Hlavní líčení dnes u krajského soudu pokračuje.