Tato žena se ztratila 11. září asi ve tři hodiny odpoledne a náhodný svědek jí naposledy viděl jít směrem na obec Suchý Důl. Od té doby se po Janě Spalové slehla zem.


„Zhruba před týdnem policisté ještě pročesávali neschůdný terén ve skalách u Zděřiny, ale bezvýsledně,“ řekla nám mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Vloni policisté a psovodi zorganizovali několik pátracích akcí, ale ani jedna nepřinesla úspěch. Podle manžela a synů mohla mít jejich blízká, která je štíhlé postavy a měří asi 175 centimetrů, potíže s orientací. „Je to velmi smutné a nevylučujeme ani tu nejhorší variantu. Přece jenom uteklo už několik měsíců a žena se svým příbuzným dosud neozvala. Policie po ní však bude stále pátrat,“ uvedla mluvčí Prachařová, která upozornila, že v náchodském okrese se pátrá po řadě hledaných a pohřešovaných osobách. „Musím však říci, že takto dlouhodobě pohřešovaných zase tolik není,“ dodala Prachařová.


V současné době je pohřešovanou také sedmnáctiletá dívka Kateřina Hofmanová z Náchoda, po které policisté pátrají od června minulého roku. Tato dívka utekla z domova a nebylo to poprvé. „Tentokrát sdělila své mladší sestře, že hodlá odcestovat do Řecka na Krétu, kde byla předtím s rodiči na dovolené. Nelze vyloučit, že žije u přítele, o kterém se však zatím nepodařilo nic zjistit,“ píše se v pátrací rubrice náchodské policie.

Převažují osoby hledané před pohřešovanými

Pohřešovaní a hledaní, to je každodenní chléb policistů z obvodních oddělení v náchodském okrese.


Podle policejní databáze v současné době policie pátrá po zhruba sto osobách. Nejčastěji je to kvůli nepřevzetí úřední zásilky, nenastoupení do výkonu trestu, pro rozmanité protiprávní delikty a podobně. Pouze deset až patnáct osob je pohřešovaných. „Datábáze policie se často mění. Některé osoby jsou celostátně hledané,“ řekla nám mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.


Nejznámějším případem pohřešované osoby je nepochybně Jana Spalová ze Slaného, která se při svém rekreačním pobytu s manželem v chatové oblasti Zděřina ztratila v září minulého roku a od té doby jí už nikdo neviděl. Policie po ní zatím marně pátrá.


Občas policisté pátrají po kratkodobě zmizelých osobách. Jde především o starší lidi, kteří se někde zatoulají, nedají o sobě vědět a pak se náhle objeví,“ uvedla Prachařová. Takový případ se stal v minulém roce, kdy senior odešel z náchodského domova s pečovatelskou službou a celý den ho nikdo neviděl. Nedostavil se totiž k obědu a pečovatelka to oznámila. Policie po něm začala pátrat v okolí Náchoda, protože se domnívala, že odešel do Pavlišova za příbuznými, jak se to už stalo v minulosti. Tam ho ale nenašla. Starý pán se pak objevil večer u penzionu pro seniory v Náchodě. Vedení penzionu nic nezanedbalo, protože v tomto případě za odchody obyvatel nenese odpovědnost. Ti totiž žijí v samostatných bytech.


Občas se také stane, že se ztratí nějaký školák. Ten se většinou zatoulá a pak přijde domů. Není to tak ale dávno, co se v Žabokrkách u Hronova ztratilo v lese malé dítě. Uteklo svému dědovi, který ho měl na hlídání a zmizelo v lese. Policisté i hasiči po capartovi pátrali několik hodin s úspěšným výsledkem. Dítě bylo po tom předáno šťastné matce.


V rámci celé republiky však stoupá počet ztracených osob. Pomalu každý den nový rekord. Tak se dají shrnout počty lidí, po kterých pátrá policie. Zatímco loni počátkem roku bylo v registrech 13 348 lidí, po kterých vyhlásila policie pátrání, nyní je jich již přes 14 800. Tolik obyvatel mají například Český Krumlov či Poděbrady. Před osmi lety policie hledala pouhých 6100 lidí, tedy sotva polovinu.


„Padly hranice, takže pohyb lidí po světě je mnohem větší než v minulosti,“ vysvětluje Petr Šmahaj z policejního prezidia, který má statistiky hledaných na starosti.


Hledaní se dají rozdělit na dvě velké skupiny: ti, kteří se schovávají dlouhodobě a většinou schválně a ti, kteří jsou v pátrání krátce. Například klasických pohřešovaných bylo loni něco málo přes deset tisíc a z toho osmdesát procent dětí. Většina se však okamžitě našla, i nadále se pohřešuje 250 dětí.


Dlouhodobě nezvěstných (déle než jeden rok) je 7439, tedy skoro polovina všech hledaných. Ještě před osmi lety jich přitom bylo pouze 1180. Ani číslo 14 883 hledaných z konce minulého týdne však není konečné. To je jen počet lidí, po kterých vyhlásila pátrání Česká policie – a nemusí to být jen Češi. Dalších 16 044 osob je v registru na žádost Interpolu. Není totiž vyloučeno, že se skrývají v Česku. Vysoký počet hledaných osob způsobují ovšem i zákony.