Lidé na Poličsku jsou zděšeni. V krátké době už podruhé havaroval autobus společnosti Zlatovánek. V pátek v sedm hodin ráno nedojel do Poličky linkový autobus s pěti lidmi. Dva cestující převezla sanita do litomyšlské nemocnice.
Jejich zranění má na svědomí osmadvacetiletý řidič, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Policisté mu naměřili půl promile. Šofér až do okamžiku nehody najel na lince neuvěřitelných osmdesát kilometrů. Na místě přišel o řidičský průkaz i zaměstnání.
V autobuse seděla také důchodkyně z Jimramova, která jela do Poličky k lékaři. „Na osudný okamžik si moc nepamatuji, bylo ještě přítmí. Řidič na mě působil jako vždycky, jezdím s ním docela pravidelně. Ode dneška budu mít rozhodně strach sednout do autobusu,“ říká seniorka, která vyvázla s odřenou rukou a hlavou.
Ke strojírnám u Korouhve, kde se autobus převrátil do příkopu, okamžitě dorazil také majitel autobusové společnosti Václav Kořínek. „Řidič u nás pracoval dva roky a nikdy jsme s ním neřešili žádné problémy. Za tuto havárii pod vlivem alkoholu jsem ho ihned propustil. Ve firmě potřebuji jenom spolehlivé pracovníky,“ reagoval na ohrožení cestujících Kořínek.
Společnost Zlatovánek zaměstnává sedmdesát lidí a u pracovníků namátkově provádí zkoušky na alkohol. „Pravidelně řidiče školíme, ale je to málo platné. Musí sami cítit zodpovědnost, když vozí lidi. Tento řidič k nám přišel ze Znojma a s řízením hromadné dopravy měl zkušenosti,“ dodává dispečer Jiří Peňáz. Vedení společnosti Zlatovánek zvažuje, jestli bude po bezohledném šoférovi vymáhat náhradu škody, protože vůz je na odpis.
„Řidič se dostal s autobusem na krajnici a sjel do příkopu, kde se vozidlo převrátilo na bok. Zastavila ho až kamenná zeď. Škoda na autobusu dosahuje sto padesáti tisíc korun,“ uvedl Martin Švancara, vedoucí oddělení dopravních nehod svitavské policie.
Motoristu policisté obvinili z trestného činu ublížení na zdraví.