Jeden z nich, zdravotně handicapovaný devatenáctiletý mladík, který dle znalců nedokázal posoudit rizika plynoucí z vlastního jednání, se drogou předávkoval. Ačkoliv mu bylo zle a později kolaboval, parta kamarádů s ním vyrazila do hospody v centru města.

Sanitku zavolal až jeden z hostů. O několik hodin později mladík na selhání orgánů zemřel. U krajského soudu hrozilo Langerovi až 18 let vězení, nakonec ale odešel pouze s dvouletým trestem odloženým na zkušební dobu čtyř let. Podle lednového rozhodnutí krajského soudu nenese dvacetiletý Langer za smrt kamaráda právní zodpovědnost.

Odsouzen byl ale za trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Během vyšetřování se totiž prokázalo, že fungoval v Hradci Králové jako drogový dealer. Svým vrstevníkům prodával zejména marihuanu, v menší míře i extázi.

Tomáš Langer přitom studuje výběrové gymnázium, má dobré studijní výsledky a chystá se na maturitu. Po ní by podle svých slov rád zamířil ke studiu na lékařskou fakultu.

„Skutečnost, že jsme neshledali příčinnou souvislost mezi jednáním obžalovaného a smrtí poškozeného neznamená, že Tomáše Langera bereme jako osobu, která za to nemůže. Z právního hlediska jsme ale museli rozhodnout tak, jak jsme rozhodli,“ odůvodnil v lednu rozsudek soudce Jiří Vacek.

Státní zástupkyně měla ovšem jiný názor a na místě odvolala. Vrchní soud jejím námitkám nyní vyhověl. Původní rozsudek zrušil a vrátil věc krajskému soudu k novému projednání.