Už bezmála dvaadvacet roků dělá přísedícího u soudu Josef Špaček z České Skalice. Zastupitelstvo ho v této funkci potvrdilo na další čtyři roky. „Už si přesně nevzpomínám, jak to bylo na začátku. Myslím ale, že už někdy v roce 1986 mě někdo navrhl,“ zapátral v paměti Špaček. Jeho pravomoci jako laika jsou poměrně důležité. Může klást otázky nejen svědkům, ale také obžalovaným, může při rozsudku projevit svůj názor. Špaček se domnívá, že přísedícími u soudu jsou většinou lidé v důchodovém věku. „Mladí lidé by asi měli problémy v zaměstnání, protože některé případy jsou náročné na čas a zaměstnavatel by je zřejmě nechtěl uvolnit,“ uvádí Josef Špaček. Ten si vzpomíná na kuriozní případ, který se u soudu řešil před zhruba pěti lety. „Tehdy jsme soudili mladistvého, který vylezl v Novém Městě nad Metují na balkon jedné starší paní. Ta na něm pěstovala durman, který má psychotropní účinky. Mládenec ho natrhal a se svými kamarády z něho udělali vývar. Ten požili a potom blbli na ulici. Byli úplně v tranzu,“ přiblížil jeden z případů přísedící Špaček.


Přibližně deset roků je také přísedícím u soudu v Náchodě Čeněk Hubka z Červeného Kostelce. „Vzpomínám si, že na městský úřad tehdy přišel požadavek na doplnění přísedících u soudu. Od té doby to dělám. Funkce přísedících je zodpovědná, protože stačí, abych se z nějakých důvodů nedostavil na jednání a soud neproběhne,“ upozornil Hubka. Stejně jako jeho kolega Špaček se domnívá, že věkový průměr přísedících se pohybuje okolo důchodového věku. „Není to příliš finančně zajímavé a zabere to hodně času. Navíc starší lidé nejsou pro soud finančně nákladní, protože mladým by se musela uhradit ušlá mzda,“ doplnil Hubka. Podle něj kritika protahujících se soudních případů není zcela na místě. „Taky jsem byl v tomto směru kdysi kritický. Nyní jsem ale změnil názor. Stačí, když se nedostaví svědek a už se případ protahuje,“ poznamenal červenokostelecký přísedící, který vzpomíná na vlekoucí se případ dětské pornografie v Náchodě. „Bylo to zdlouhavé a samozřejmě dost nechutné, když do soudní síně přicházely maminky se svými nezletilými dcerami,“ dodal Čeněk Hubka.


Přísedících soudců je sice v současnosti dostatek, avšak za pár let tomu může být jinak. Zásadním problémem totiž je jejich věk. Drtivou většinu z nich totiž tvoří důchodci. Důvodem může být pouze symbolická odměna.


„Zaměstnaný člověk dnes nemá čas a zejména motivaci, aby za velmi nízkou odměnu trávil poměrně hodně času u soudních jednání, vždyť hlavní líčení v trestních věcech často trvají celé dny,“ popisuje situaci tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.
Nejenom proto si ale řada odborníků myslí, že je současná situace nevyhovující.


„Přísedící laici přinášejí prvek lidovosti, který ale nepřináší žádné výhody,“ myslí si například prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa.


Ministerstvo spravedlnosti chce proto od příštího roku začít pracovat na změně týkajících přísedících soudců.


Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by například přísedící měli skládat přísnější zkoušky z práva. „Za tuto práci by ale také dostávali větší odměnu, než jen symbolickou,“ dodává Pospíšil. Ministerstvo uvažuje také o snížení počtu případů, jejichž projednávání by se zúčastňovali. Přísedící nahradili po roce 1989 tzv. soudce z lidu. Přísedící nejsou profesionální soudci a často nemají žádné právnické vzdělání. (hyš, doh)