Stejně jako v případu náchodského podnikatele Alexandera Dostála, jehož případ je dalším dílem eriálu Deníku o kauzách řešených Krajským soudem v Hradci Králové.
„Proč nedat lidem vydělat, nebyl v tom žádný záměr se obohatit," řekl obžalovaný při hlavním líčení.

Ač toto tvrdí, hrozí mu až desetiletý trest.

Důvěřivce totiž nalákal na skoro neuvěřitelnou pohádku. Slíbil jim, že jejich vklady zhodnotí pětadvaceti až pětačtyřiceti procenty.

„Syn obžalovaného Aleš Dostál mi opakovaně říkal, že s otcem zajišťují zhodnocení peněz investicemi do zahraničních akcií," vysvětlil poškozený David Horký, jak měl podle Dostálových slibů probíhat obchod. „Řekli mi, že to funguje dlouhou dobu, takže jsem uvěřil," přiznal svědek.

„Investice, které pan obžalovaný činil, alespoň podle mého názoru, nemohly vynést takový zisk," reagoval státní zástupce Radek Soukup. Jeho slova se potvrdila, poškozených je v případu osm set šedesát, celkem se do letadla zapojila na sedmnáct set osob. Soud se rozhodl, že bude vyslýchat jen ty, jejichž vklad činil více než milion .

Poškození nebyli vypláceni, i když žádali aspoň základní vklady.

„Obžalovaný stále tvrdil, že peníze jsou a budou. Ale je to rok a půl a nejsou," upozornil státní zástupce Soukup.  Jak to Dostál vysvětloval? Narážel na jakési spiknutí, prý ho navštívili muži vydávající se za bezpečnostní složky. Poté prý chtěl klienty vyplatit, jenže byl zadržen. U soudu, kam chodí z vazby, pak řekl, že peníze získá. „Potřebuji měsíc svobody, aby se objevily," pronesl. Soud mu nevyhověl.

Proč to trvá? Vyslýchají stovky lidí

Tenhle nekonečný příběh začal už 
v červnu. A další pokračování je naplánováno na první lednový týden blížícího se roku 2015. Důvod, proč stále není v případu podvodu, z něhož je obžalován Alexander Dostál, rozhodnuto, je jednoduchý. Jeho „podnikání" totiž mělo poškodit osm set šedesát lidí, a proto je jasné, že při hlavním líčení bude vyslechnuto mnoho svědků. Soud si naplánoval, že promluví s více než stovkou poškozených. „Jde o ty, kteří obžalovanému svěřili více než milion korun," vysvětlil na začátku procesu předseda senátu Miloslav Ježek. I v tom však může být háček, který se projevil už během podzimu. Někteří předvolaní nedorazili. Omluvili se, protože žijí například 
v Řecku či Austrálii. I tyto překážky však bude muset soud překonat.