Za celý první půlrok, od ledna do června, přitom v kraji přibylo pouhých sedm policistů.

Podobná je situace v Královéhradeckém kraji, kde bylo nyní přijato 17 policistů. Dalších 25 jich zde potřebují sehnat do konce roku.

A vedení police v obou krajích tvrdí, že si má skutečně z čeho vybírat. Zájemců je prý mnoho.

„Od počátku roku prošlo výběrovým řízením už 223 uchazečů, pouze desetina však zvládla náročná přijímací kritéria. Nejčastěji pohořela hned na úvodních psychotestech," uvedla mluvčí pardubické krajské policie Jitka Vavřinová. Ti, kteří přes psychotesty prošli, absolvují třídenní výběrový kemp, kde podstupují tělesné a zdravotní prověrky.

Podobný, zhruba osminásobný přetlak je i na královéhradeckém ředitelství. I zde nejvíc adeptů odpadá při psychotestech. Následující zdravotní a fyzické prověrky jsou už méně ztrátové.

„Nyní máme v náboru 55 lidí. Při psychotestech podstupují náročný, časově omezený výkonový test,  následuje osobnostní dotazník a pohovor u psychologa," upřesnila hradecká policejní mluvčí Iva Kormošová.

Nově přijatí policisté nejčastěji doplňují stavy na obvodních služebnách a dopravních inspektorátech v celém regionu. Celorepublikově má letos přibýt více než 500 nových policistů, ministerstvo vnitra na to dalo 200 milionů korun. Největší nedostatek jich je v Praze.

„Zájemců o práci u policie je mnoho. Žádná kampaň nutná nebude. Nejčastějším problémem je, že nezvládají psychotesty," potvrdil minulý týden  ministr vnitra Martin Pecina.

Cílem je doplnit příští rok stavy policistů na požadovaných 40 tisíc, nyní jich je 38 500. Policistů v posledních letech ubývalo, vedle odchodů do důchodu bylo hodně dobrovolných odchodů, hlavně v souvislosti s novým služebním zákonem.

Jak probíhá přijímací řízení na Policii ČR?
Přijímací řízení obvykle trvá tři měsíce. V průběhu řízení uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, prověrku tělesné zdatnosti, zdravotní prohlídku a další personální řízení.

• Psychologické vyšetření je zaměřeno na zjišťování osobnostních předpokladů. Uchazeči absolvují celodenní vyšetření, v jehož průběhu vyplňují osobnostní dotazníky, podrobují se výkonovým testům a účastní se řízeného rozhovoru s psychologem. Psychologické vyšetření provádějí výlučně psychologická pracoviště policie nebo ministerstva vnitra. Pokud uchazeč nesplní kriteria nutná pro přijetí, může další psychologické vyšetření podstoupit nejdříve za dva roky.

• Prověrka fyzické zdatnosti  se skládá  ze čtyř testů: člunkového běhu, běhu na 1000 metrů, celomotorického testu a cvičení kliků.

• Komplexní zdravotní prohlídka sleduje posouzení zdravotní způsobilosti k výkonu služby. Přísná zdravotní kritéria jsou prevencí před případným poškozením zdraví v důsledku náročných podmínek služby policistů.
Zdroj: Policie ČR