Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Šedesátimilionovou náhradu škody budou řešit mimosoudně?

Kostelec nad Orlicí - Společnost Šumbor Kostelec nad Orlicí vyzývá město k náhradě škody v hodnotě téměř šedesát milionů korun za znemožnění provozování recyklačního střediska stavební suti. Zdejší radnice zatím prosazuje mimosoudní vyrovnání.

24.3.2009
SDÍLEJ:

Krize prudce zamíchala s veřejnými financemi. Schodek státního rozpočtu poslednímu květnu přesáhl částku jednasedmdesát miliard korun, což je oproti k loňsku skoro dvakrát horší bilance.Foto: Deník/Alice Burešová

Již v úterý 24, březnavečer se kvůli tomu sejde na prvním jednání speciálně vytvořená komise, složená z radních z minulého volebního období s výjimkou Jiřího Bartoše. Ten dnes ráno účast odmítl.

Proč mimosoudně?

Oficiální informaci o postupu při jednání ve věci drtičky suti se kostelečtí zastupitelé dozvěděli na pondělním veřejném zasedání. „Město je vyzváno k náhradě škody skutečných nákladů spojených s přípravou projektu a dále k náhradě ušlého zisku v celkové částce 59 milionů 65 tisíc korun, a to do 3. dubna 2009,“ citovala kostelcká starostka Ivana Červinková z výzvy k náhradě škody před podáním žalobního návrhu, kterou město obdrželo od Šumboru 5. března. S probléme byla 16. března seznámena rada, která souhlasila s tím, aby o mimosoudním řešení jednala komise bývalých radních: Ivana Červinková, Jan Havránek, Jiří Svátek, Luboš Mottl a Jiří Bartoš. Ten však dnes (v úterý) ráno odmítl členství v komisi a prohlásil, že se večerní schůzky nezúčastní. „Diametrálně nesouhlasím s postupem radnice v této věci,“ prozradil Deníku Jiří Bartoš.

„Proč by město mělo trvat na mimosoudním jednání, jestliže výpověď nájemní smlouvy firmě Šumbor byla podána kvůli jejímu hrubému porušení smlouvy? Firma neplatila nájemné za pozemek,“ vystoupila s dotazem Milena Tarkowská. Podle Ivany Červinkové to musí posoudit právník, který bude vyzván komisí. „Můj osobní názor je ten, že by město mělo rozhodně jednat se Šumborem o řešení vzniklé situace,“ reagovala starostka na další otázku a připomněla, že projekt byl připravován již od listopadu 2003. Ke smlouvě se Šumborem došlo na jaře roku 2005, přičemž veškerá hlasování byla schválena jednomyslně bývalou radou.

Porušili zákon?

„V zásadě nejsem proti tomu, aby komise jednala, ale zásadně nesouhlasím s tím, abyste uzavřeli jakoukoliv dohodu,“ přidal se do živé diskuse Břetislav Fiala z Kostelecké Lhoty. „Chyba je na radnici. Porušili jste zákon, když jste nechali zastupitelstvo hlasovat o smlouvě, která se dostala do neprávního stavu. Město mělo nejdříve požádat státní orgán o povolení podnikat na lesní půdě, což ukládá lesní zákon, a to se nestalo,“ uvedl právník, podle kterého jde o hroznou smlouvu. „Když jsem učil na Vyšší odborné škole v České Třebové právo, studenti v rámci zápočtů psali smlouvy. Kdyby mi některý z nich něco podobného předložil, tak se bude budova otřásat v základech,“ dodal Břetislav Fiala a zároveň městu nabídl své služby při jednání.

„Myslím si, že nemáte pravdu. Před tím než došlo k podpisu smlouvy, byl odbor majetku v kontaktu s orgány, které povolují nakládat s lesní půdou. Tehdy byl vydán také předběžný souhlas a následně nám byla poskytnuta i výjimka na zalesnění,“ obhajovala se Ivana Červinková.

Autor: Miloslav Dostálek

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení