VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seniory na Náchodsku navštěvují falešní zámečníci

Náchodsko – Drzost podvodníků zneužívajících stáří a bezbrannost seniorů roste. A nezastaví se před ničím. Posledním „hitem“ jejich vynalézavosti, je zákeřná hra na zámečníka.

29.12.2009
SDÍLEJ:

"Zámky i kování dveří nakupujte jen u odborníků," radí obchodnice Ivana Adámková (na snímku).Foto: Jiří Máslo

„U vstupních dveří bytu zazvoní muž oblečený do montérek s brašnou přes rameno. Jeho naučená řeč vypadá přibližně následovně: Ve vašem domě bylo v poslední době vykradeno několik bytů. Proto vám nabízím instalaci nové bezpečnostní cylindrické vložky do vašich dveří,“ popisuje nové triky podvodných zámečníků právník Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky.

Se „slevou“ a horší zámek!

Podle Koníčka reaguje na nabídku mnoho občanů, zejména seniorů. Podvodník, pak pod slibem levné instalace bezpečnostní vložky, poskytne jinou službu. Namísto původní vložky namontuje nekvalitní a ještě se snaží majitele bytu přesvědčit, že mu dal velkou slevu.

„Tito ,řemeslníci’ se snaží prodat přinesené zámky i svou práci, a to bez ohledu na to, že zákazníkovi nepřinese užitek. Právě naopak, v některých případech zabezpečení zhorší,“ varuje mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Důkazem podvodného jednání nepoctivých zámečníků je případ, s nímž se setkala Ivana Adámková, která zámky prodává.

„Do obchodu přišla asi sedmdesátiletá paní, která chtěla kvalitní zámek. Vybrala si a zaplatila přes sedm set korun. Za dva dny přišla znovu s tím, že ji navštívili podomní prodejci a nabídli ji mnohem lepší za dva tisíce sedm set. A hned ho zamontovali. Zámek zakoupený v naší prodejně tak přišla vrátit,“ říká Adámková.

„Ukázalo se však, že zakoupená vložka byla bezpečnostní třídy „dvě“ a ta naše byla o třídu lepší. Zákaznice navíc dostala jen tři kopie klíčů, bez originálu. Originální klíč tak zůstal podvodníkům a ženě můžou kdykoliv vykrást byt,“ varuje obchodnice.

Podle policie je nutné pečlivě vážit, kde zámek koupit a komu svěřit instalaci. Vždy by to měla být firma, o které víme, že existuje. A s takovou prací, má i zkušenosti.

„Před lety jsme tu měli případ,“ vzpomíná Prachařová, „kdy se na nás obrátila firma, která zámečnické práce provádí. Oznámila hromadnou výměnu zámků s tím, že bude pracovat v budově, která se tehdy rekonstruovala. A taky se pak stalo, že nám volala řada občanů, kteří chtěli vědět, zda je ta firma seriózní. A my jsme mohli potvrdit, že o jejich záměru víme a nejde o podvod,“ dodala.

Kvalitu zámečníka poznat lze

Jak poznat kdo je podvodník? Podle právníka Tomáš Koníček z Ministerstva vnitra ČR, to není tak velký problém. Občané by měli trvat na předložení průkazky zámečníka se jménem i příjmením a názvem firmy.

Žádat mohou i koncesní listinu, kde lze ověřit, zda je firma oprávněna provádět montáž bezpečnostních zařízení. A to s koncesí „Technické služby k ochraně majetku a osob“.

„Důležitá je i kontrola certifikátu pro nabízený zámek,“ říká Tomáš Koníček. „Například cylindrické vložky jsou certifikovány do šesti bezpečnostních tříd, kdy třída „jedna“ je nejnižší kvality a číslo šest značí kvalitu nejvyšší. V této souvislosti by si pak měl každý ověřit i to, zda s bezpečnostní třídou ladí i stupeň zabezpečení, který žádá pojistná smlouva domu, nebo domácnosti,“ dodal.

„Ve chvíli, kdy budete mít dojem, že se může jednat o podvod, pak výměnu zámku odmítněte a volejte Policii ČR,“ radí mluvčí Eva Prachařová. „Nejlépe bezplatnou linku 158 a nerozšiřujte tak zbytečně řady podvedených,“ dodala.

(Jiří Máslo)

29.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení