VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sexuálně zneužité děvče má sebevražedné úvahy

Hradec Králové - Případ možného sexuálního zneužití nezletilé a zároveň vydírání začal ve čtvrtek projednávat Krajský soud v Hradci Králové.

3.9.2009
SDÍLEJ:

Před senátem stanul Zdeněk Lang obžalovaný ze sexuálního zneužití nezletilé a vydíráníFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Před senátem stanul obžalovaný Zdeněk Lang (1975).

Byl obviněn, že v červnu roku 2007 v suterénu bytového domu na sídlišti
v Hradci Králové
pod pohrůžkou násilí přinutil dívku mladší patnácti let vstoupit do kabiny výtahu. Tam ji osahával
a nekoitálním způsobem sexuálně zneužil. Pak děvčeti údajně hrozil pomstou v případě prozrazení.

U tehdy žákyně základní školy se vlivem zážitku vyvinula posttraumatická stresová porucha s vysokou mírou úzkosti a sebevražednými úvahami. Státní zástupkyně uvedla, že byl narušen dívčin osobnostní vývoj. Podle znalců může jít až o trvalou újmu na jejím duševním zdraví.

Dívka sama se hlavního líčení neúčastnila. S ohledem na její věk a duševní rozpoložení to odborníci nedoporučili. Její svědecká výpověď učiněná na policii byla předsedou senátu Miroslavem Ježkem přečtena.
Po incidentu dívka mimo jiné popsala, že útočník byl mladší, krátce ostříhaný tmavovlasý muž. Na sobě měl oranžové tričko a krátké kalhoty.

V dopolední části soud dále vyslechl obviněného a svědky blízké poškozené.

Zdeněk Lang sdělil, že žije v Šumperku. Poškozenou nikdy neviděl a nezná ji. Do Hradce Králové často dojížděl jako obchodní zástupce. Pohyboval se však prý jen mezi provozovnami klientů. Jestliže se zdržel více dní, přespával obvykle v Chlumci nad Cidlinou. Podle požadavků svého zaměstnavatele byl vždy formálně oblečen, nikdy nebyl v šortkách. Většinou jej provázel kolega, jen na některá jednání chodil sám.

Blízká příbuzná ve svědecké výpovědi popsala událost. Silně rozrušená a plačící dívka se vrátila domů a oznámila sexuální přepadení ve výtahu. V krátkém čase přijela přivolaná hlídka policie, po ní skupina policejních techniků. Ti sebrali biologickou stopu ve výtahu, na kterou je svědkyně upozornila. Dále prý policii nabízela dívčiny svršky, na nichž byly rovněž biologické pozůstatky ataku. Ty podle slov svědkyně policie odmítla a spokojila se s materiálem z výtahu.
Svědkyně uvedla, že zneužitou dívku nesvěřili do péče psychologů nebo psychiatrů. S ohledem na svou profesi poskytla dívce příslušnou péči v domácím prostředí. Přesto se úzkostné stavy vracejí, a to především v situacích spojených s vyšetřováním případu.

Svědek blízký poškozené vypověděl přibližně totéž.

Porotě byly přečteny svědecké výpovědi pořízené policií při vyšetřování, a to dívčiny třídní učitelky a její nejbližší kamarádky. Učitelka o napadení nevěděla, kamarádce se dívka asi po týdnu s příhodou svěřila. V obou zápisech zaznělo, že svědkyně nezaznamenaly změny v chování nebo psychice poškozené.

Ve čtvrtek odpoledne soud rovněž vyslechl posudky odborných znalců.

Další jednání bylo odročeno na 21. září.

Autor: Zuzana Plocková

3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení