Podle soudu nešlo o násilí a květnový osvobozující verdikt hradeckého krajského soudu, proti kterému se odvolal žalobce, potvrdil s tím, že se soud s důkazy vyrovnal správně. Nyní je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudce Karel Vrzáň uvedl, že žalobce nepředložil žádné další důkazy a chtěl jen jiné zhodnocení případu. Vrchní soud ale považuje předchozí rozsudek za správný a podložený důkazy a znaleckými posudky. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se dopustil (Franc) násilí a že by využil bezbrannosti poškozeného. Jsou zde důvodné pochybnosti, že se situace odehrály tak, jak píše obžaloba," dodal soudce.

Žalobce chtěl případ vrátit k novému jednání v Hradci Králové. Obžalovaný podle něj měnil výpovědi, zatímco pacient mluvil vždy stejně. Poškozený údajně trpí traumatem. Advokát France uvedl, že jeho klient má psychické problémy kvůli zdlouhavému soudnímu procesu. Advokát pacienta zvažuje další právní kroky.

Případ se týká událostí z podzimu roku 2011. Franc (51) podle státního zástupce osahával mladého muže, který je po dětské mozkové obrně upoutaný na vozík. Nakonec se prý neúspěšně pokusil i o pohlavní styk. Pacient tvrdil, že mu Franc hrozil smrtí, pokud něco prozradí.

Franc přiznal, že s pacientem určitý sexuální kontakt měl. Je ale podle svých slov heterosexuál a k intimnostem ho donutil pacient výhrůžkami, že se jinak oběsí. Sanitář později výpověď změnil a sex popřel.

Podle znalců je Franc lehce mentálně retardovaný. Jeho advokát uvedl, že založil rodinu a má dvě děti. Nyní je ale  ve svízelné situaci, protože kvůli obvinění nemůže sehnat práci a živí se příležitostnými brigádami. Soudu se nezúčastnil. Ochrnutý muž přijel v doprovodu pečovatele a zmocněnce.

Sestry a lékaři France označili za bezproblémového a ochotného pracovníka. Mladík prý jeho péči vyžadoval, dával mu před ostatními přednost a  chtěl, aby se stal jeho osobním asistentem.