Obžalovaní i státní zástupce se však proti rozsudku odvolali a Vrchní soud v Praze loni v září rozhodl, že se rozsudek ruší a případ se vrací  ke královéhradeckému soudu, aby o něm znovu  jednal.

Předseda senátu dal v úterý stranám na výběr, zda si přejí jen přečíst protokoly z předešlého jednání, nebo zda chtějí některé svědky znovu předvolat, případně zda se má celé hlavní líčení zopakovat.

Obhájci obžalovaného Pokorného trvali na výslechu všech svědků, takže jednání se bude opakovat. Oba muži v úterý odmítli vypovídat s tím, že se k případu vyjádří až po výpovědích všech předvolaných svědků. Při minulém hlavním líčení Pokorný vypověděl, že jeho firma prosperovala a měla obrat kolem sto čtyřiceti milionů korun.

„U dvou bank jsme v té době měli úvěry, které se bez problémů splácely," řekl soudu Pokorný a uvedl, že v roce 2005 ho kontaktoval zástupce Raiffeisenbank, který mu nabídl, že  banka sloučí oba úroky do jednoho a nabídne jeho podniku lepší podmínky.

„U předchozích bank jsem smlouvy vypověděl. Ovšem potom začala Raiffeisenbank stále měnit smlouvy, a bylo to neúnosné," vypověděl muž. Zástupce banky mu údajně poradil, aby vyhotovil fiktivní faktury. „Že prý to bude v pořádku," uvedl Pokorný. Nechal tedy vyhotovit faktury. Podle něj jich bylo čtyřicet a měly hodnotu nejvýše tří milionů korun.

Pak se prý začal ohlížet po potenciálním investorovi, který by bankovní pohledávky odkoupil.  Nejdřív mu však dělala problémy banka, a když konečně investora našel, vyklubal se z něj prý tunelář. Firma později skončila v insolvenci a  správce podle Pokorného odcizil několik dokumentů a množství uskladněného zboží.

Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu.