Martin Baloun, Jakub Čejpa, Martin Kobrle, Petr Kučera, Jakub Marek, Stanislav Petr, René Svoboda a Jaroslav Voženílek se měli podle obžaloby dopustit pojistných podvodů. Kromě Stanislava Petra a Martina Balouna se však včerejšího obnoveného líčení nikdo z obviněných nezúčastnil.

Letadlo, které havarovalo

Celá kauza přitom začala nevinně a pro mnoho aktérů vypadala jako možnost získání skvělé práce, z níž se peníze jen pohrnou. Stačí sepisovat jednu pojistnou smlouvu za druhou a provize půjdou do kapsy.

Jenže z jednoduchého kšeftu se vyklubal soudní spor.

Podle spisu mladí makléři neoprávněně z pojišťovny, jejíž produkt svým klientům nabízeli, vylákali téměř 35 milionů korun. Dalších osm milionů už pojišťovna, která začala mít podezření, vyplatit odmítla. Fungování celé společnosti připomínalo pyramidovou hru či proslulé „letadlo“. „Od poškozené pojišťovny obžalovaní získávali provize na základě smluv s klienty, kterým nepravdivě sdělovali, že namísto nich budou pojistné hradit po dobu dvou let z provizí,“ popsal princip, na který slyšely stovky klientů, státní zástupce Jiří Viesner.

Klienti pod příslibem placení pojistného uzavírali smlouvy bez obav. Navíc se většinou jednalo o známé obžalovaných, kteří jim důvěřovali. Makléři však obvykle zaplatili jen několik prvních splátek, aby jim vznikl nárok na několikatisícovou provizi, a poté už pojistné nehradili. Dlužníky se však stávali klienti, na jejichž jméno byla smlouva uzavřena.

„Věděli, že u tohoto pojistného produktu výše provize činí pouze necelou polovinu částky potřebné k hrazení pojistného za klienta po dobu dvou let, a proto nebude možné slibu hrazení pojistného podle jimi nastaveného systému dostát,“ stojí v obžalobě.

To byl také důvod, proč každý z obžalovaných pod sebe postupně sháněl další podřízené tipéry, kteří hledali potenciální klienty. Jedním z nich byl i Pavel B. „Tuhle práci mi nabídl Svoboda. Byl jsem tipař a měl jsem shánět lidi,“ řekl před soudem Pavel B. s tím, že si od začátku myslel, že je vše legální. „Neměl jsem žádnou akreditaci a tak všechny smlouvy podepisoval Petr. Dal jsem mu tip asi na sedm svých známých. Od Svobody jsem za to dostal provizi asi sto tisíc. Z těchto peněz jsem měl část použít právě na zaplacení několika splátek mnou natipovaných lidí,“ uvedl Pavel B. Dodal, že o tom, že se podílel na trestném činu skupiny, se dozvěděl až z novin.

PETR VAŇOUS