Šestadvacetiletý Kazimír Olah, otec tří dětí, který se u Krajského soudu v Hradci Králové zpovídal z těžkého ublížení na zdraví, když podle spisu loni na podzim na Královéhradecku třásl se svou dvouměsíční holčičkou, dostal podmínku.

Pondělní rozsudek je pravomocný, všichni se totiž vzdali práva na odvolání.

Soud muže potrestal tříletým trestem vězení, jeho výkon odložil na zkušební dobu čtyři roky. Soud mu také uložil, aby se podrobil vhodným programům psychologického poradenství a zdržel se požívání alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek.

Původně stavebnímu dělníkovi, který už měl problémy se zákonem, hrozilo až dvanáctileté vězení. I podle matky jeho tří dětí je ale dobrým otcem. „Má je rád, stará se o ně," řekla mladá žena.

Neštěstí se stalo v říjnu roku 2015. Třesením nepřiměřenou silou jí měl vyvolat krvácení do mozku a velké problémy s očima.

Šestkrát soudně trestaný muž byl viněn, že dcerkou třásl minimálně ve dvou případech. Podle znalců se však blíží k jistotě fakt, že se tak muselo stát třikrát. To odborníci vydedukovali ze zranění, které novorozenec měl.

„Zjištěná zranění jsou příznačná pro tzv. syndrom třeseného dítěte, Shaken Baby Syndrom, což znamená intenzivní třesení dítětem s prudkými pohyby jeho nefixované hlavy a krku. Tak došlo u poškozené k přetržení přemosťujících cév v mozkových obalech a krvácení do prostoru pod tvrdou plenu lební a tím k poškození důležitých orgánů, mozkových obalů a zrakového orgánu," řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Muž měl v kritický den přijít z práce. S dcerou si hrál, pak ale nastal problém.

„Holka brečela, nemohla dýchat, vzal jsem ji do náručí, trochu mi sjela, tak jsem ji zmáčkl asi trochu víc. Nedýchala, v šoku jsem s ní trochu zatřepal, potom jsme zavolali záchranku," vykládal u soudu.

„Zpanikařil jsem. Nevím, jakou silou jsem jí zatřásl. Dělám každý den s těžkými věcmi. Byl to jen mžik."

Dcera prý měla problémy s dýcháním – a to hlavně ve chvílích, kdy plakala. „Brečela častěji než její dvojče," připustila matka.

Ve chvíli, kdy s ní obžalovaný zatřásl jí prý navíc ruce nepřirozeně vystřelovaly do stran. Žena při výsleších její stav, který údajně nebyl úplně neobvyklý, popsala tak, že dcerka byla jako „hadrová".

A to se prý stalo i v tomto momentu. Jenže lékaři pak odhalili, že dítě mělo i starší poranění. Ta si ale muž nedokázal u soudu vysvětlit.

„Ta událost byla nešťastná náhoda, chtěl jsem ji jen utišit. Stalo se to jen v tomto jednom případě," dušoval se.