Úterní verdikt je pravomocný, obžalovaná i státní zástupkyně se na místě vzdaly práva na odvolání.

Krajský soud vloni uložil podmínečné výchovné tresty i dalším třem spoluobžalovaným ženám. Hlavní iniciátorku podvodu, dnes čtyřiasedmdesátiletou Annu Noháčovou z Rokytnice nad Jizerou, odsoudil na tři roky s odkladem na zkušební dobu pěti let, Vlastimila Hofmanovou a Jaroslavu Kouteckou potrestal dvěma lety s tříletou podmínkou.

Odvolací vrchní soud v září loňského roku potvrdil hradecký trest pro Hofmanovou a Kouteckou, avšak tříletý podmínečný trest pro Noháčovou změnil na nepodmíněný. V případě Hany Hákové vrchní soud nařídil hradeckému soudu, aby doplnil dokazování.

Podle obžaloby Noháčová vypracovala ve svůj prospěch falešnou závěť muže, který zemřel 13. prosince 2004 v Domově seniorů v Jenštejně. Na padělané závěti uvedla datum 14. září 2004 a pokusila se uplatnit nárok jako jediná oprávněná dědička zemřelého. Se zajištěním potřebných údajů a při „legalizaci“ falzifikátu Noháčové pomáhala nejen její dcera Hana Háková, ale i vzdálené příbuzné Vlastimila Hofmanová a Jaroslava Koutecká.

Dědictví tvořily nejen úspory a statek, ale hlavně lukrativní pozemky pro plánovanou bytovou výstavbu. Jejich účetní hodnota přes 71 milionů korun tak při tržní ceně vzrostla na více než 200 milionů korun.

Na podvod se přišlo, když se o své nároky přihlásili skuteční dědicové – bratr zůstavitele a jeho manželka, kteří předložili originál závěti z 26. prosince roku 2003.

Krajský soud v úterý na základě dalšího dokazování zprostil Hanu Hákovou obžaloby. Nový revizní znalecký posudek jednoznačně vyloučil podezření, že obžalovaná napsala dopis, který měl falešnou závěť legalizovat. Ani analýza DNA nepotvrdila, že se Háková na trestném jednání podílela.