Dva předchozí soudy jeho vydání nařídily, podle Nejvyššího soudu se ale dostatečně nezabývaly tím, do jakých podmínek se má Adrian vrátit. Uvedla to Česká televize (ČT).

Veronika Horváthová Santana svého syna devět měsíců skrývala, protože věřila, že soudci rozhodli v jejím případě špatně. Nejvyšší soud jí teď dal naději. Rozhodl, že dva předchozí soudy se dostatečně nezabývaly tím, do jakých podmínek se má Adrian vrátit, a zpátky tedy zatím nemusí.

"Jak krajský soud, tak okresní soud už zrušující rozsudek Nejvyššího soudu obdržely, budou jej naprosto respektovat, je to jejich povinnost," řekl ČT mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.

Tento rozsudek Nejvyššího soudu znamená posun v rozhodování o mezinárodních únosech dětí rodiči i pro ostatní případy. "Je to naprosto zásadní rozhodnutí ve prospěch ochrany dětí. Mělo by být určitým vodítkem pro všechna další rozhodnutí nižších soudů," uvedla právnička nadace Naše dítě Monika Šimůnková.

Rozhodnutí se nelíbí veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi. "Já jsem velice znepokojen rozsudkem Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud totiž připustil dovolání ve věci, která ve své podstatě se týká práva rodinného," řekl ombudsman. (čtk)

Doplnění redakce Náchodského deníku:

Soudce Stanislav Findejs, který působí na Okresním soudu v Náchodě, byl s případem malého Adriana a její matky obeznámen. V době, kdy se Veronika Horváthová Santana se svým synem skrývala nás informoval, že soud prý nenařídil navrácení malého Adriana zpět k jeho otci. "O odebrání jejího syna soud nerozhodl, měla možnost být pořád s tím a vrátit se také s ním do USA," tvrdil Findejs. Do USA se prý nechtěla vrátit z důvodů týrání dítěte ze strany otce, to ale podle slov náchodského soudce nebylo prokázáno.

Sociální pracovnice z Městského úřadu v Novém Městě nad Metují, odkud Veronika Horváthová pochází, se případem nezabývaly a mnoho o něm nevědí. Podle nich se do celé záležitosti vložily brněnské úřady. Matka malého Adriana se ve svém trvalém bydlišti v Novém Měste nad Metují po celou dobu trvání soudních procesů neukázala. (mm)