Okresní soud v Náchodě už Miroslavu Štípkovi, který měl podvody organizovat a získat tak více než 848 tisíc korun, uložil dvouletý podmíněný trest i povinnost uhradit škodu. Ti, kdo mu pomáhali, však většinou zůstali bez trestu.

Jedním z těch, kteří čelí obžalobě, že u soudu lhali, aby pomohli vylákat pojistné za statisíce korun, je i Vladimír Stiller. Nehody v úseku Rožmitál - Šonov, která se měla stát před osmi lety, se údajně účastnil jako řidič. S vozem Renault Mégane Scénic, jel prý ani ne „padesátkou“. Protože však telefonoval, nezvládl řízení a narazil do stromu.

Jinak však vidí zmiňovanou nehodu znalec a také obžaloba: „Tvrdil, že autem narazil čelně. Znalec však uvedl, že k takovému nárazu dojít nemohlo, jinak by na čele vozu, zůstal otisk stromu. Divné je i to, že nebyl poškozen chladič motoru,“ upozornil na nesrovnalosti státní zástupce Radim Faltus.

Za křivou výpověď u soudu může jít za mříže

Znalec se pak pozastavil i nad tím, že řidič při nehodě vyvázl bez šrámu. „Přední sklo bylo rozbité. Podle znalce, by ho za daných okolností musel řidič rozbít hlavou. On však zůstal bez zranění,“ diví se žalobce.

Vladimír Stiller teď čelí obžalobě, že si průběh nehody vymyslel a napomohl tak pojišťovacímu podvodu. „Na základě jeho svědectví, vyplatila Česká pojišťovna v Broumově přes 230 tisíc korun,“ sdělil soudce Pavel Ruml, který sérii šesti podvodů a jeden pokus u náchodského soudu řešil. „Za šest fingovaných havárii vyplatila pojišťovna přes 848 tisíc korun. Za sedmý, ve výši přes 119 tisíc, už peníze nedala. Vyšlo najevo, že jde o podvod,“ dodal.

Za lež u soudu, hrozí tři roky

Vladimír Stiller teď čelí obžalobě z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. „U soudu vystupoval jako klíčový svědek nehody z roku 2001 a vypovídal lživě. Pokud by jeho výpověď nebyla vyvrácena znaleckým posudkem, soud by ji bral jako pravdivou a opřel by o ni i svůj verdikt,“ říká žalobce Radim Faltus. „A protože se ukazuje, že svědek lhal, hrozí mu trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta,“ dodal.

Řidič však vinu u soudu popřel a tvrdil, že přední sklo auta nerozbil hlavou, ale hodinkami. Ostatní rozpory však neuměl vysvětlit. „V té době jsem byl v podmínce. Žádného pojišťovacího podvodu, bych se neúčastnil. Nechtěl jsem jít do vězení,“ bránil se Stiller.

K soudu přinesl i nový znalecký posudek, který údajně popírá jeho vinu. „Posudek je třeba prostudovat a zjistit, zda může do případu vnést nové skutečnosti,“ sdělil Deníku soudce Pavel Ruml. „Vzhledem k tomu, že jde o závažnou věc, u soudu bude nutné vyslechnout nejen autora původního, ale i autora nového posudku. Další líčení proto odročuji na šestadvacátého ledna,“ dodal.

Jeden svědek, byl už odsouzen

Za křivou výpověď v sérii sedmi pojišťovacích podvodů, byl prozatím odsouzen jen jeden svědek. „Křivě vypovídal o nehodě, ke které mělo dojít 17. prosince 2001 na silnici mezi Hronovem a obcí Ždárky,“ říká soudce Ruml.

Tehdy pojišťovna na základě svědectví již odsouzeného Stanislava Hlavatého vyplatila přes 161 tisíc korun. Za křivou výpověď už Hlavatý dostal podmíněný trest. „Byla to prvotrestaná osoba a rozhodnutí bylo vyneseno bez hlavního líčení, na základě trestního příkazu,“ dodal soudce.

(Jiří Máslo)