Nyní už si jedni z nejhledanějších lupičů v Čechách odpykávají svůj trest ve vězení.

Po povedené dvojici pátrala policie již od loňského roku, kdy na popud tehdejší ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové byli oba z výkonu trestu propuštěni. Odsedět si přitom měli shodně desetileté vězení, které si vysloužili u Krajského soudu v Hradci Králové v roce 2009, a to za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku.

Kovářová totiž podala stížnost pro porušení zákona. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale v srpnu 2010 vzal stížnost zpět, soud pak vydal příkaz k zatčení. Policie však ani jednoho z mužů nenašla. V listopadu byl proto vydán mezinárodní zatykač.

To, že by se oba mohli skrývat v Thajsku, vyšlo najevo již na podzim loňského roku, jen krátce po vydání zatykače. „Následně se policisté spojili s thajskou královskou policií, která dostala z české strany k oběma osobám velmi podrobné materiály,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Na základě této spolupráce byla dvojice hledaných v pátek 13. května zadržena thajskou policií ve městě Pattaya, které patří k nejnavštěvovanějším turistickým centrům. Vzhledem k tomu, že Česká republika a Thajsko nemají podepsanou dohodu o vydávání osob, muselo být vydání obou lupičů sjednáno na základě takzvané vzájemnosti.

Thajské úřady Tesárka s Blažkem po zadržení převezly do zařízení pro nelegální imigranty. Přímo do Thajska si pro lupiče přiletěli čeští policisté, kteří je v pondělí předali do výkonu trestu.

Oba muži se navíc už do exotického ráje nepodívají. Thajsko je zapsalo na černou listinu osob, které mají doživotní zákaz vstupu do země.
Blažek a Tesárek před hradeckým i odvolacím soudem obžalobu odmítli a tvrdili, že s loupeží 74 milionů nemají nic společného. Oba také zpochybnili výpověď údajného komplice Milana Horycha. Dvojice se zná z českolipské posilovny a oba již byli dříve trestáni za podvod a ublížení na zdraví. ⋌(sir)