Jednou to vyšlo, podruhé už ne. Omámen úspěchem z první loupeže zločinec zkusil stejný scénář. Nevyplatilo se mu to, ve středu byl devětadvacetiletý Lukáš Tichý odsouzen k osmiletému vězení.

Krajský soud v Hradci Králové ho poslal za mříže za dvě loupeže, které spáchal v obchodním domě Kaufland v Náchodě.

První - v listopadu 2012 - se mu zdařila, ukradl více než 1,3 milionu korun. Druhá, k níž se odhodlal o v lednu roku 2014, byla neúspěšná. Útočník při ní navíc zle popálil ženu 
z ochranky. Na obličeji jí zapálil paralyzérem slzný plyn.

„V obou případech je stejné místo činu a pachatel, který dříve pracoval u bezpečnostních služeb, takže si to zorganizoval. V prvním případě mu pomáhal kamarád, v druhém případě jeho tehdejší dívka," popsal akce státní zástupce Milan Vacek.

Tím se dostáváme k dalším dvěma odsouzeným. Prvním je třicetiletý Ludvík Vaněk, který v roce 2012 kryl Tichému záda. Navíc si od něj pak vzal 300 tisíc korun jako podíl. Vaněk odmítl, že by se na zločinu podílel, prý jen zpovzdálí sledoval, co se děje. A pak si vzal peníze…

„Byla to moje největší chyba," řekl muž, který by měl jít do vězení na tři roky.

U druhé loupeže asistovala Tichému jeho tehdejší přítelkyně Martina Vyčítalová. Ta dostala podmíněný trest. V jejím případě je verdikt definitivní, protože se ona i státní zástupce vzdali práva na odvolání.

Další dva odsouzení se proto rozsudku postavili, proto se případ přesune k soudu vyšší instance.

Zločinec se vrací na místo činu, říká klišé z detektivek. V Náchodě sedělo

Hradec Králové - Zločinec (spíše většinou vrah) se vrací na místo činu. Aby se rozhlédl, aby zjistil, jak je to s jeho šancí na to, že nebude odhalen. To je spojka mnoha detektivních románů. Občas se však objeví také v reálu.

Jako se to stalo v Náchodě, v letech 2012 a 2014. Oproti knížkám či filmům to však bylo mírně rozdílné – pachatel se vrátil na místo činu, aby znovu útočil.

Lukáš Tichý dvakrát přepadl ochranku místního obchodního domu Kaufland, chtěl tak řešit finanční problémy. Poprvé se mu to zdařilo, ukradl téměř 1,4 milionu korun. Podruhé zmizel
s prázdnou, navíc byl později dopaden. „Ano, udělal jsem to, přiznal se k těžkému zločinu, mezi které je loupež počítána.

Ve středu ho za ni odsoudil hradecký krajský soud k osmi letům za mřížemi. Odsouzeni byli také jeho kumpáni. Ludvík Daněk dostal tři roky, neuspěl s tvrzením, že jen sledoval svého známého, jak loupí. Dostal totiž podíl, a to 300 tisíc korun. Martina Vyčítalová, 
v roce 2014 Tichého přítelkyně, odešla s podmínkou.

Všechno utratili

Tichý loupeží řešil finanční problémy. Sázel, hrál automaty, proto se dostal do bezvýchodné situace. „V listopadu 2012 najednou přivezl milion korun. Poplatil dluhy a koupil si auto," popsala Vyčítalová.

Té později Tichý přiznal, že společně s Vaňkem spáchal loupež v Náchodě. Z peněz nakonec nezbyla ani koruna, Tichý s Vaňkem všechny finance utratilo. Proto nyní musí podle rozsudku zaplatit způsobenou škodu.

„Nevěřila jsem mu, že to udělali," řekla Vyčítalová. 
I tak se přibližně o rok a půl později podílela na druhé loupeži. Tichý chtěl využít stejný scénář, stejné místo, věřil ve stejný úspěch. Jenže nepovedlo se mu to.

V lednu 2014 neuspěl, i když chtěl využít znalosti, které načerpal. „Oba muži pracovali v minulosti v prostředí firem převážejících peníze a znali tedy dobře způsoby a metody jejich práce," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková na adresu hlavního pachatele Tichého i jeho spolupracovníka Daňka.

Důsledkem loupeže nebyly jen ukradené peníze, ale také zranění ženy z ochranky, které se událo při druhé akci. Tichý zaútočil pepřovým sprejem a paralyzérem, od jehož výboje plyn vzplál a ženu popálil v obličeji.

Paralyzér použil pokaždé, zafungoval i jako zapalovač
Hradec Králové - Byl vymyšlen jako obranná pomůcka. Vysílá elektrické šoky, které mají zastavit útočníka. Paralyzér však může fungovat také jako zbraň.
A to se stalo také v případech obou náchodských loupeží.
Poprvé v roce 2012 použil Lukáš Tichý, včera odsouzený muž z Hradce Králové, paralyzér proti Jiřímu Přibylovi, pracovníkovi bezpečnostní služby, který se účastnil převozu peněz z tržby náchodského Kauflandu.
„Byl jsem nečekaně zasažen paralyzérem. Pachatel mě jím bil a dával mi opakované šoky," vypověděl napadený muž. To se stalo v listopadu 2012 a Tichý ukradl téměř 1,4 milionu korun.
O dva roky později však nebyl zdaleka tak „úspěšný". Zaprvé se mu nepodařilo sebrat ani korunu, navíc velice zle popálil ženu, členku ochranky, která přenášel peníze do připraveného auta.
Petru Jirkovou zaskočil stejně jako jejího kolegu při první loupeži maskovaný muž. To byl právě Tichý, který se později přiznal.
„Postříkal mě neznámou tekutinou, a tu pak zapálil," popsala žena.
Tichému se však útok zřejmě vymkl z ruky. „V jedné ruce držel pepřový sprej a v druhé paralyzér. Zřejmě nešikovností paralyzér zapnul. Ženě začaly hořet vlasy a obličej," prohlásil státní zástupce, který případ dozoroval, Milan Vacek.
„Muž jí do obličeje nastříkal slzotvorný prostředek a současně použil elektrický paralyzér. Výboj zapálil unikající plyn. Na ženě vzplál oděv a utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně," řekla tisková mluvčí krajské policie Ivana Ježková.
Zraněná pracovnice bezpečnostní agentury přesto dokázala utéct i s penězi - 
v tašce měla více než 400 tisíc korun. Vrátila se do takzvané trezorové místnosti, kam na ni pachatel nemohl. Odešel tak s prázdnou.