VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve sporu o pozemek dal soud zapravdu farnosti

Hradec Králové - Obejde se chata bez ohniště a bez kůlny? Patřila ruprechtická farnost benediktinům nebo diecézi? Spory o restituce přinášejí zajímavé otázky.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Atilla Racek

Římskokatolická farnost Teplice nad Metují včera vyhrála s Krajským pozemkovým úřadem  spor o malý pozemek. Pozemkový úřad před časem rozhodl, že se parcela v rámci restitucí farnosti nevrátí, protože je nezbytně nutná k provozu chaty postavené na vedlejším pozemku, Krajský soud v Hradci Králové však po výslechu svědka, kterým byl jeden z majitelů chaty, vyhodnotil  spor jinak.

Ohniště a přístřešky

Devětapadesátiletý muž, který chatu postavenou v roce 1966 spolu s dalšími příbuznými zdědil po svém otci, přiznal, že by o možnost užívat vedlejší pozemek nerad přišel.

Majitelé chaty si pozemek, na němž si vybudovali ohniště a dva jednoduché přístřešky, chtěli koupit, a tak se před několika lety obrátili jak na královéhradecké biskupství, tak na pozemkový úřad. Církvi však tehdy ještě pozemky nebyly vydány, a tak s nimi nemohla disponovat, a k prodeji nebyl oprávněn ani pozemkový úřad. Ten majitelům parcelu alespoň pronajal.

Všechny okolní pozemky stát loni v rámci restitucí farnosti vrátil, včetně parcely, na níž je příjezdová cesta k chatě.  Jejích majitelů se to však nijak nedotklo. „V přístupu k chatě mě nikdo neomezoval,"  řekl včera svědek.

Jeho obavy, že pokud by byl pozemek s ohništěm vrácen farnosti, nemohl by ho už používat, se snažil zmírnit právník Stanislav Hykyš, který farnost zastupuje. Podle něj by se na nájemní smlouvě nic nezměnilo. „Kdyby nájem přešel z pozemkového úřadu na církev, nijak by se mě to nedotklo," připustil majitel.

Soudce Jan Fifka dal nakonec zapravdu farnosti.

„I když to s chatou souvisí, ten pozemek není pro její provoz nezbytně nutný," řekl a vydal parcelu farnosti.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Správce nebo majitel

Soud se včera zabýval ještě jedním sporem týkajícím se restitucí. Ve sporu s pozemkovým úřadem tentokrát stála římskokatolická farnost – děkanství Broumov, která usiluje o navrácení hektarového pozemku v Ruprechticích. Pozemek byl kdysi majetkem zdejšího kostela, který až do 50. let minulého století spravoval řád benediktinů.

„Pozemkový úřad to vyhodnotil tak, že šlo o majetek benediktinů, my s tím ale nesouhlasíme," řekl Stanislav Hykyš. Vysvětlil, že i když farnost spravovali benediktini, ve skutečnosti patřila diecézi. Pozemek však nedostal ani řád. Benediktini o něj totiž nepožádali.

Soudce Jan Fifka tento případ označil za velmi zajímavý, včera jej však rozhodnout nemohl. Právní zástupkyně pozemkového úřadu si totiž chce ještě ověřit, zda řád o pozemek skutečně nepožádal. Soud bude pokračovat na začátku května.

Malé parcely, ale důležité rozsudky
Není to jediný případ, kdy královéhradecká diecéze usiluje o vrácení malých parcel, které pozemkový úřad farnostem nevydal s odůvodněním, že jsou nezbytně nutné pro provoz nějaké stavby. Krajský soud řeší také spor o malý kousek louky u letiště v Přibyslavi mezi zdejší farností a Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Církvi už zde byly vydány pozemky o rozloze asi 27 tisíc metrů čtverečních, část velká asi 130 metrů čtverečních však chybí, protože přibyslavská meteorologická stanice tam hluboko pod zem umístila půdní teploměry. Církev pozemek využívat nechce a právní zástupce diecéze Stanislav Hykyš uvedl, že by jej i po získání nechala k využití ČHMÚ. Přiznání pozemku by však bylo důležitým vodítkem pro další podobné spory.
„Zákon je mladý a tyto rozsudky jsou jedny z prvních, takže mají precedenční význam," vysvětlil Stanislav Hykyš.

Autor: Ivana Vitovská

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení