Do domů se dostávali tak, že navrtávali rámy plastových oken či dveří. Celkem to podle obžaloby udělali v letech 2009 až 2013 čtyři sta sedmnáctkrát. Za to byli v úterý odsouzeni Krajským soudem v Hradci Králové. Proces trval od léta minulého roku a rozsudek ještě není pravomocný.

Tady je rekapitulace trestů:

Piotr Jarosiński dostal trest 3,5 roky vězení a trest vyhoštění na dobu 10 let. Henryk Roman Kaczanowski si odpyká ve věznici šest let, soud mu uložil také trest vyhoštění na dobu neurčitou. Radoslaw Stanislaw Kukla stráví ve vězení 5,5 roku a má také uložený trest vyhoštění na dobu neurčitou.

Toť tři odsouzení, čtvrtý – a nejmladší – člen skupiny odešel jako svobodný muž. Damian Adam Wyrzucki byl dnes zproštěn obžaloby.

Kauza navrtávači
• Soudní spis měl více než 2O tisíc stran, obžaloba (ve zkrácené podobě) se četla celý den.
• Čtveřice Poláků byla obžalována, že v Česku od dubna 2009 do července 2013 vykradla – nebo se pokusila vykrást – 417 domů.
• Celková škoda, již napáchali, 
je 12,5 milionu korun.
• Největší úlovek se jim povedl na Plzeňsku, kde v jednom domě sebrali věci za 1,2 milionu.

Státní zástupce František Jedlička k případu řekl, že obžalovaní se do domu vloupávali po navrtání okenních rámů či balkonových dveří. „Přesto, že majitelé většinou v těch domech spali, dokázali v přízemí odcizit často i hodnotné věci z trezorů či pracoven, odložené kabelky a podobně," řekl Jedlička.

Podle něj obžalovaní nepoužívali k navrtávání oken žádné elektrické přístroje, které by způsobily hluk, ale měli ruční nebozízky, kterým poměrně tiše rám navrtávali. Policie po zadržení pachatelů uvedla, že pracovali velmi profesionálně, například také používali přístroje pro noční vidění.

„Tahle metoda je známá. Všechno si o ní najdete na internetu," popisoval Radoslaw Stanislaw Kukla. „Měli jsme ruční vrtačku," prozradil. Právě on byl podle všeho mistrem tohoto oboru. V případech, k nimž se přiznal, vždy navrtával.

Kukla byl také mozkem týmu. V roce 2009 prý po autonehodě přišel o práci „tak nějak u kávy" se dohodl 
s kamarádem z mládí Henrykem Romanem Kaczanowskim, že začnou loupit.

„Moje žena byla jako had," vysvětloval. „Našla si jiného a úplně všechno mi vzala. Zůstalo mi jenom auto a pes."

Policisté skupinu zadrželi v červenci 2013, celkem se krádeží dopustili na území jedenácti krajů, z toho nejčastěji působili v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Opakovaně kradli například v rodinných domech v okolí Hradce Králové, například ve Vysoké nad Labem či Bělči.

Taxikařil a mírně spolupracoval, proto je volný
Skupina polských zlodějů „navrtávačů“ u Krajského soudu v Hradci Králové.Byl jiný než ostatní tři. Výrazně nejmladší (když loupili, bylo mu osmnáct), během procesu neseděl ve vazbě. A také aspoň mírně spolupracoval při vyšetřování.
Proto byl Damian Adam Wyrzucki, benjamínek skupiny, ušetřen trestu – soud ho osvobodil.
„Jen jsem pro ně přijel. Zavolali mi, že mají rozbité auto," popisoval případ, kdy navrtávači vykradli jeden z domů nedaleko Mladé Boleslavi. „Nevěděl jsem, že byli krást," dušoval se. Tato slova potvrdil také jeho nevlastní otec, jeden z členů gangu: „Přijel pro nás, protože jsme měli rozbité auto." Lup v té době měli prý v kufru vozu a mladík o něm neměl tušení.
„Vypověděl, že nevěděl, že se jednalo o trestnou činnost, stejně vypovídali i ostatní obžalovaní," vysvětlil verdikt předseda senátu Miroslav Mjartan.