Nešťastná třináctka

Třináct nejtěžších zločinů připadá  na Pardubický kraj. „Máme zde sedm dokonaných vražd a šest pokusů o ně," řekla pardubická policejní mluvčí Eva Maturová.

Nejtragičtějším dnem  byla středa 13. června, kdy policisté začali vyšetřovat hned dvě vraždy. Při jedné zemřelo dítě, při druhé manželský pár. Vraždy se staly nedaleko od sebe, v Králíkách a Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku. Oba podezřelí muži trpěli duševní chorobou a policisté je umístili do Vazební věznice v Brně-Bohunicích.

Pět lidí zločin spáchalo pod vlivem alkoholu, čtyři z nich byli recidivisté. Jedním z pachatelů je žena, uvádí pardubická policie.

První letošní vražda na Pardubicku se stala 30. ledna v zahrádkářské kolonii v Pardubicích. Čtyřiatřicetiletý muž je podezřelý, že kuchyňským nožem napadl šestadvacetiletého mladíka. Ten zraněním na místě podlehl. Policie podezřelého našla za několik dní. Policisté se zabývali i únorovou loupežnou vraždou v Moravanech u Pardubic, kde  čtyřiačtyřicetiletý recidivista Jiří Mlíka udusil a oloupil seniorku. V době činu měl vycházku z psychiatrické léčebny, kde absolvoval ochrannou sexuologickou léčbu. Hradecký krajský soud mu za to v polovině roku uložil doživotní trest.

Doživotní vězení

V Královéhradeckém kraji řešili kriminalisté od začátku roku jedenáct případů. Jednalo se o devět dokonaných vražd a dva pokusy.  Obětí vražd bylo čtrnáct lidí.

Za dva zločiny poslal letos hradecký krajský soud vrahy do vězení s doživotním trestem.

Nejvyšší trest si na začátku listopadu vyslechl Michal 
Semanský, který podle obžaloby zavraždil na Rychnovsku 
a Šumpersku tři seniory. Šestatřicetiletý muž se přiznal a před soudem uvedl, že nechtěl nikoho zabít.

Stejný ortel si u stejné instance jen o několik týdnů později vyslechl i devatenáctiletý Tomáš Vít. Podle obžaloby zabil na začátku roku v Trutnově dva důchodce – své sousedy.

Vít se k ubití důchodců přiznal. K sousedům šel pro prášek na bolest, a když neuspěl, do bytu vtrhl. Nejdříve zaútočil na pětadevadesátiletého muže, kterého pobodal a bil ho pěstmi. Následně napadl i jeho o šest let mladší manželku, kterou mimo jiné mlátil kladivem do hlavy.

Verdikt Vít vyslechl v klidu, poprvé začal mít výčitky a za svůj čin se rodině omluvil. Sám si navrhl trest 30 let vězení. Sliboval, že by se napravil. Také obhájce ex offo soud žádal o to, aby doživotí neukládal.