"Volající muž o sobě tvrdil, že je pracovník firmy Microsoft a nalhal poškozenému muži, že zaznamenali signály z jeho PC, které nasvědčují tomu, že jeho počítač byl zneužit k páchání trestné činnosti," popsala případ policejní mluvčí Lucie Konečná. Poškozený v té chvíli ještě neměl ani tušení, že zneužit bude teprve o pár minut později. Díky dobře zvládnuté legendě, se totiž podařilo pachateli muže přesvědčit, aby mu umožnil vzdálený přístup do jeho PC. "Poškozený měl postupně potvrdit tři platby a přijít tak bezmála o 75 tisíc korun," dodala policejní mluvčí.

Náchodští policisté po oznámení případu zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu. Viníkovi v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dva roky vězení.

Policisté proto upozorňují na množící se podvody a nabádají občany, aby byli opatrní a všechny informace se snažili ověřit dříve, než potvrdíte platby a pošlou „kamsi na účet“ své peníze. "Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní, dobře si promyslete, než někomu umožníte vzdálený přístup do vaše PC. Domů také nepozvete každého, aby se v něm volně pohyboval a měl přístup kamkoli. Nesdělujete nikomu žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet – žádné výše uvedené informace si volně neukládejte ve svém počítači," připomíná základy bezpečného chování Lucie Konečná.