Byla skryta tak, jak to bývá. Přesto o ní věděli i spolupracovníci. Jan Novák si v pronajatém penzionu, který provozoval v Horním Maršově, vybudoval pěstírnu marihuany.

Od jara 2013 do května 2014 tady vypěstoval dvanáct kilogramů trávy. „S množstvím delta-9-tetrahydrokanabinolu nejméně 2,3 kilogramu," upozornil na vysokou kvalitu produktu státní zástupce Jan Vidička.

U Nováka vedle toho policisté našli ilegálně drženou zbraň, za což mu v součtu hrozilo až dvanáctileté vězení. Za mříže však nepůjde, Krajský soud v Hradci Králové mu dal pětiletou podmínku. Pokud 
v této době bude mít problém, skončí v žaláři na tři roky.

Rozsudek není pravomocný, protože si státní zástupce ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá. Novák nejde do vězení z několika důvodů. Zaprvé je to jeho bezúhonnost, zadruhé přiznání. Navíc soud přihlédl 
k poměrům v jeho rodině, s přítelkyní totiž vychovává čtyři dět. Faktem také je, že se polici nepodařilo dokázat, že by drogu prodával dál. „Měl jsem ji pro svoji potřebu," tvrdil. Z části prý dělal masti, část kouřil, část dával do jídla.

To, že měl marihuanu jen pro sebe, zpochybnil státní zástupce. Podle něj bylo vyrobené množství tak velké, že by ho jeden člověk nemohl sám spotřebovat. Recept na masti, stejně jako vybavení pěstírny sehnal Novák na internetu. „Provozovnu" pak vybudoval v horním patře penzionu, který zrovna procházel rekonstrukcí.

„O pěstírně jsem věděl. Byla ukrytá za skříněmi, byla tam typická vůně konopí," řekl svědek Pavel Kohout, který Novákovi pomáhal – při rekonstrukci i jako kuchař a číšník. Novákova družka Romana o pěstírně netušila. „On pracoval svépomocí na rekonstrukci penzionu. Za námi dojížděl," pronesla.

Pistoli koupil za 10 tisíc na diskotéce

Nejen výrobu marihuany měl na krku před soudem Jan Novák, provozovatel penzionu v Horním Maršově. Vedle toho u něj policie také našla ilegálně drženou pistoli Browning ráže 9 milimetrů „V březnu 2013 si na blíže nezjištěném místě, pravděpodobně v Náchodě na diskotéce, si ji neoprávněně opatřil za částku 10 tisíc korun," popsal státní zástupce Jan Vodička. K pistoli získal zásobník a náboje. „Věděla jsem, že má pistoli, ale myslela jsem si, že mu ji někdo dal místo zapalcení za práci," řekla Novákova družka Romana. Odsouzený muž vysvětloval, že si ji koupil na divoká prasata. I tuto obhajobu však – stejně jako v případě marihuany – žalobce zpochybnil.