Policii se podařilo získat fotografii podezřelého muže 13. ledna kolem poledne, když z bankomatu na Vídeňské ulici v Pohořelicích na Brněnsku dvakrát inkasoval peníze.

Podezřelá pošta
- Pokud je mezi e-maily pošta, jejíž obsah se vám nezdá, zásadně ji neotvírejte na PC, odkud je spravováno internetové bankovnictví.
- Pokud se nezobrazuje náhled přílohy, může se jednat o přílohu závadnou.
- Neotvírejte podezřelé přílohy a ani je nestahujte na plochu PC.
- Pokud se rozhodnete přílohu zprávy otevřít, ověřte si její korektnost díky uvedeným kontaktům.
- Používejte ochranné prvky internetového bankovnictví a zamezte možnosti jejich zneužití!
- Zprávu smažte

Zrádná příloha

„Podnikatel se stal obětí jednání dosud neznámého pachatele nebo pachatelů, kteří zneužili název internetového obchodu Obchody 24.cz a rozesílali podvodné e-maily, jejichž zazipovaná příloha obsahovala malware," sdělila policejní mluvčí Ivana Ježková.

Počítačový malware zprostředkoval pachatelům přístup k internetovému bankovnictví a poté i k penězům.

Internetový obchod před podvodnými e-maily zasílanými pod jeho hlavičkou krátce předtím důrazně varoval.

„Neznámí pachatelé rozesílají falešné e-mailové zprávy tvářící se jako potvrzení objednávky z internetového obchodu Obchody24.cz. Zástupci e-shopu všechny příjemce důrazně varují před otevíráním příloh, které podle bezpečnostních odborníků obsahují počítačový malware, označovaný mimo jiné jako winpe/Kryptik.CEDX," uvedl Patrik Sommer z technického oddělení  e-shopu.

Doporučil, aby lidé podobné zprávy smazali a nijak na ně nereagovali.

I přesto se pachatelům podařilo najít oběť.  Jednatel náchodské společnosti policistům sdělil, že na jejich firemní počítač, z něhož provádějí internetové bankovnictví, byl zaslán e-mail tvářící se jako poděkování internetového obchodu za provedený nákup. Přílohou byl zazipovaný soubor označený jako faktura.

„Poté, co se muž snažil přílohu otevřít, což se mu nepodařilo, došlo k zavirování počítače," uvedla mluvčí policie.

Kdo zná toho muže?

Krádež peněz z účtu náchodského podnikatele.Už den nato neznámý pachatel dvěma transakcemi získal peníze z účtu firmy. Případ krádeže a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací nyní vyšetřují královéhradečtí  kriminalisté. Podle policie může za podvodnými e-maily stát právě muž vybírající hotovost z bankomatu.

„Vzhledem k tomu, že záběry z kamery jsou velmi kvalitní, domníváme se, že by někdo mohl tohoto muže poznat a informace o jeho totožnosti poskytnout buď přímo náchodským policistům z oddělení hospodářské kriminality, nebo na bezplatnou linku 158," řekla Ivana Ježková. Pachateli hrozí až osmileté odnětí svobody.

Policie nedávno ohlásila, že od příštího roku by měl v Česku fungovat speciální policejní útvar zaměřený na boj proti kybernetické kriminalitě.