„Varujeme všechny starší lidi, aby neotvírali neznámým osobám. Zároveň by si občané měli všímat dění okolo sebe. Pokud se jim cokoli nebude zdát, stačí upozornit policii,“ sdělila policejní mluvčí Alena Kacálková Chvojková. Její slova potvrdil i vrchní komisař Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K. Richard Chaloupka. „Podomní prodejci se za každou cenu snaží zjistit, zda je vytipovaný starý člověk doma sám, a chtějí se k němu dostat. Gangy se mezi sebou informují, takže pak se místům, kde jsou na ráně, vyhýbají,“ vysvětlil Chaloupka.

Žákoveckému případu předcházel pouhý pokus neznámé dvojice dostat se k jiné starší osobě do stavení v Kamenici. Tady však nepochodili. Žena se s nimi nebavila a zamkla dveře. V Žákovci dvojice využila dobroty stařenky. „Pachatelka přišla k ženě a žádala ji o trochu vody na zapití prášku. Muž nebyl v dohledu. Obě prošly domkem až do kuchyně. Tady návštěva vše zdržovala. Voda byla příliš studená, paní hodná, a nakonec vyndala z tašky deku a začala ji stařence nabízet. Právě roztažená deka v rukou robusnější ženy ve dveřích znemožnila poškozené vidět ke vchodovým dveřím. Přesto uvedla, že slyšela nějaké zvuky,“ informoval komisař. Stačilo dvacet minut, kdy žena zdržovala stařenku, aby muž vedlejší pokoj prohledal. Staří lidé si ukládají peníze na stejná místa. Prohledal tedy sekretář a narazil na uzamčenou zásuvku u stolu. Muž zámek vypáčil. Sebral z obálek veškeré úspory a utekl ven. Na půli cesty k autu čekal na ženu. Dal pokyn, že akce skončila, a oba zmizeli.

Nikdo ze svědků, včetně řidiče autobusu, který projížděl vesnicí, muže pořádně neviděl. Žena byla tmavší pleti, občas použila cizí slova, mělo jít zřejmě o polštinu. Měla silnější postavu vysokou 170 cm. Jejich vozidlo bylo tmavé barvy.

Případ jakoby se opakoval stejný den na Svitavsku. Tady pachatelé starší osobě tvrdili, že potřebují vodu do auta, protože se jim „vaří“. Popis byl podobný, vůz tmavě zelený. Poškozená přišla také o desítky tisíc korun.