Začalo to nenápadným sledováním, čekáním před prací. A skončilo fyzickým napadením a padesáti výhrůžnými SMS zprávami denně.
To je příběh jedné z hradeckých obětí stalkingu neboli chorobného pronásledování, které doposud není trestným činem. Policisté jsou bezradní.
Po včerejším jednání poslanců však obětem stalkingu svitla naděje. Nový trestní zákon, který by po schválení Senátem a prezidentem republiky začal platit od roku 2010, považuje stalking za trestný čin…
„Žena ve středním věku se na nás obrátila již vloni, kdy jsme jí pomáhali vyřešit problém s domácím násilím, které od manžela snášela. Vše později skončilo rozvodem a žena od partnera odešla. Ten jí však nedal pokoj a začal ji pronásledovat,“ popisuje případ Vendula Brožová z hradeckého Intervenčního centra.
Po půl roce neustálého slídění, telefonování a výhrůžek bývalého manžela, že ženě odebere syna a že ji zabije, se podařilo pracovníkům centra ve spolupráci s policií najít cestu. „Jediné, co se dá nyní dělat, je v občanskoprávním řízení podat žalobu na ochranu osobnosti, případně na zákaz kontaktování. V tomto případě to vyšlo,“ říká Brožová.
Její slova potvrzuje i kriminalista z hradecké policie Jiří Kotala. „V tuto chvíli je pro nás stalking něčím těžko uchopitelným. Některé jeho dílčí projevy můžeme postihnout jako přestupek, případně jiný trestný čin. Ale vždy se jedná jen o jeden z činů, který stalking doprovází,“ vysvětlil kriminalista.
Prokázat pachateli, který někoho vydírá formou SMS zprávy, což bývá nejčastější způsob, vinu, není však jednoduché. „Jsou to obvykle velmi komplikované případy na delší dobu. Většina případů končí v přestupkovém řízení,“ říká mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Letos se na pracovníky Intervenčního centra obrátilo již deset pronásledovaných žen.
Ne všechny z obětí stalkingu měly štěstí, že jim žaloba u soudu dopadla kladně. „Jedné z žen, které se na nás obrátily, bohužel soud nevyhověl.
Přitom případ to byl velice vážný. Bývalý manžel došel ve svém obtěžování až tak daleko, že manželka v noci téměř nespala, ubližoval jí také fyzicky. Nakonec se musela žena na tři měsíce odstěhovat pryč z České republiky,“ uvedla Vendula Brožová.
Pro oběti stalkingu znamená pronásledování obrovskou psychickou zátěž. „Pro nás je to skryté vyhrožování, avšak pro samotnou oběť jsou to konkrétní projevy, u kterých si nemůže být jistá, kam až zajdou,“ dodal Kotala.
Má být podle vás stalking uzákoněn jako trestný čin? O tématu diskutujte.