Když jeden neměl, druhý mu vypomohl. Proto jsou dva muži z Pardubického kraje obžalováni 
z prodeje drog. Jejich případ začal v tomto týdnu řešit Krajský soud 
v Hradci Králové. Proces bude po odročení pokračovat v prvním květnovém týdnu.

„S obžalobou souhlasím," řekl Daniel Macura, jemuž hrozí až dvanáctileté vězení. Druhému muži, jež usedl na dřevěnou lavici, je Pavel Hlavatý. Jeho činy jsou ohodnoceny o něco mírnější sazbou – ve vězení by mohl strávit až deset roků.

Macura (už byl jednou za podobný zločin potrestán) je obviněn, že v letech 2011 až 2014 zaprvé pěstoval marihuanu a zadruhé ji prodával. Hlavatý zase distribuoval drogy mezi své známé – a to rovněž marihuanu, ale také pervitin či kokain.

Kolik marihuany poslali do oběhu?
Druhý obžalovaný, Pavel Hlavatý, jel – zjednodušeně – v malých dávkách. To Daniel Macura prodal podle obžaloby mnohem větší množství marihuany. Údajně se mělo jednat až o devět kilogramů drogy, které poslal do oběhu. Cena za jeden gram se mohla pohybovat nad sto korunami. Celkem se tedy obrat jeho „podnikání" mohl vyšplhat až k milionu korun. Navíc Macura pěstoval trávu také na zahradě domu u své babičky. „Měl jsem ji pro sebe," ujišťoval. 
Tuto verzi přijal také státní 
zástupce.

Dealer: Udělal jsem životní chybu

Zatímco první z nich „zobchodoval" mnohem větší množství, druhý zase zásoboval více odběratelů.

„Nešlo o komplice. Navzájem si vypomáhali, když jeden z nich neměl momentálně drogu," vysvětlil v policejním spisu státní zástupce Jan Vodička.

Macura pěstoval marihuanu na zahradě domu své babičky. Tady měl vyprodukovat až čtyři a půl kilogramu drogy, již však – a to i podle státního zástupce – požil především pro vlastní potřebu. Trávu na prodej (mělo se jednat až o devět kilogramů) pak údajně získaval od vietnamských překupníků.

„Množství drogy je velmi nadsazené," bránil se Macura. Podobná slova použil také Hlavatý. Zatímco on během doby, kdy distribuoval drogy, měl zaměstnání, pro Macuru byly podle obžaloby hlavním zdrojem příjmů.

„Chyběly mi finance, udělal jsem největší chybu v životě," kál se Macura.