Stojany před základními a středními školami si vyhlédl zloděj nebo zloději ke snadnému získání jízdních kol. Ztratilo se například crossové jízdní kolo Kellys černo stříbrné barvy ze stojanu před střední školou v Náchodě. „Pachateli vůbec nevadilo, že si majitel bicykl ke stojanu připoutal lankovým zámkem. Mezi desátou dopoledne a půl druhou odpoledne kolo v hodnotě bezmála deset tisíc korun prostě zmizelo," informovala mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Podobně dopadly i bicykly odstavené před základní školou v Jaroměři. „Ačkoli si je jejich majitelé též řádné zajistili lankovými zámky, od rána až do konce výuky na ně kola čekat nevydržela. Dosud nezjištěný pachatel lankové lámky odstranil a jízdní kola značek Giant a Author v celkové hodnotě jednadvacet tisíc korun odvezl," dodala mluvčí. Po pachateli i po bicyklech jaroměřští policisté pátrají.

Policie v této souvislosti znovu připomíná, jak svá jízdní kola co nejvíce chránit. Nejbezpečnější je podle nich kolo uschovat do uzavřené kolárny, pokud však není k dispozici, vyplatí se investovat do kvalitního zámku pevné a nesnadno překonatelné konstrukce. Jedná se například o zámek trubkový. Některá města také nabízejí registraci jízdních kol. Samozřejmostí je uschování všech dokladů a fotografie pro případnou identifikaci při krádeži nebo pro určení majitele v případě nálezu.