Andrej Babiš není ani optimistický ve výhledu rychlosti poklesu inflace. Česká národní banka (ČNB) vydala prognózu, podle níž by celková inflace měla v roce 2024 klesnout na 2,6 procenta. „Pokles meziroční inflace se v posledním čtvrtletí letošního roku dočasně přeruší vlivem statistického efektu úsporného tarifu. Na počátku příštího roku se tempo meziročního růstu spotřebitelských cen sníží do blízkosti dvouprocentního cíle,“ okomentovala ČNB prognózu.

Vláda Petra Fialy je v poločase. Jaké jsou její úspěchy a v čem naopak selhala?

Podle předsedy hnutí ANO to je pomalý proces. „Máme zpoždění, máme druhou nejvyšší inflaci v Evropě, jiné země mají deflaci. Jsme stále druzí z nejhorších,“ shrnul.

Co na to Andrej Babiš?

Co vše již zaznělo v živých debatách se šéfem ANO a redaktorkou Kateřinou Perknerovou? Články a záznamy najdete ZDE.

Došlo také na téma zdražování potravin a energií. Podle Babiše se dá jen těžce dopředu odhadnout, jak se budou ceny v roce 2024 vyvíjet, nevěří ale, že by u potravin klesly výrazně. Výrobci jsou limitovaní drahými vstupy a zákazníci, kteří se potýkají s nedostatkem peněz, jsou nuceni k nákupu ve slevách a doslova manévrům, pokud chtějí ušetřit. „Šedesát procent potravin u nás se prodá ve slevách,“ poznamenal.

Zmínil, že má informace o tom, jak lidé kvůli slevám projíždějí obchody po celé Praze, aby nakoupili co nejlevněji. „V jednom obchodě si koupí máslo, v druhém mléko,“ přiblížil.

Co vše zaznělo v debatě s Andrejem Babišem:

  • Jaké budou ceny potravin v roce 2024
  • Co je příčinou zdražování
  • Situace v českém zdravotnictví
  • Jak vidí rok 2024 na Ukrajině
  • Ambice v krajských volbách i volbách do europarlamentu

Andrej Babiš v debatě Deníku okomentoval vývoj cen potravin, energií, vyjádřil se k situaci v českém zdravotnictví i k volbám v roce 2024. | Video: Deník

Zdražování dopadne hlavně na průmysl

Obrovské problémy Babiš předpovídá průmyslu, na který zdražování energií tvrdě dopadne. „Dopad na průmysl bude obrovský, v miliardách. Pan premiér říkal, že nenecháme nikoho padnout, ale teď jedna výroba skla zavřela v Uherském Hradišti, výrobce uzenin zavřel. Firmy kolabují, bankrotují,“ doplnil. Sklárna v Květné skončí v lednu 2024 po 230 letech výroby.

Podívejte se, jaké potraviny od ledna zdraží a proč:

Recept na zlepšení situace je podle Babiše v zastropování cen elektřiny u výrobce a vykoupení sta procent společnosti ČEZ. Apeloval by také na struktury Evropské unie. „Vysvětlit jim, že projekt liberalizace trhu, kdy tu máme dvě stě dealerů, je nesmyslný. Pak se divíme, že tu kolabuje Bohemia Energy a zaplatí to lidi. Elektřinu mají prodávat jenom výrobci a napřímo,“ poznamenal.